Rogatica Home Page

Switch to desktop Register Login

• Stranica:
  • 1
  • 2
  • 3

TOPIC: Rogaticki biseri.....

Rogaticki biseri..... 11 years 8 months ago #10837

• Teva
  • Teva's Avatar
  • Moderator
  • Objave: 6916
  • Thank you received: 10
U ovoj temi ce mo pokusati da smjestimo sve Rogaticke bisere, anegdote i dogodovstine iz stare, prijeratne Rogatice. Ideja mi se rodila jos prije sa onoom Beharovom anegdotom o Sajbubi u autobusu i evo je sad sa ovom Irfinom o nasem Hrustemu rahmetli.
Sjetite se Rogatickih bisera i pisite :)

Irfo napisa juce:
Bijase ljeto, juli mjesec. Idemo Kemo i ja s posla. Jedva se vucemo od velike vrucine. Naidjosmo pored kuce mog tetka Hrustema (Rulje), tako smo ga od milja zvali. Stadosmo da se upitamo, a on cuci sa slaufom u ruci i zaljeva sljivu. Pocesmo se smijati i pitamo "Bogati sta to radis", a on ce nama "Budale vidite da zaljevam sljive da se ne osuse". Mi puknemo jos vise u smijeh, "Pa zali paradajz" rekosmo, a on ce "Nek zaljeva Adila ona to jede, a ja pijem Sljiivu".

Eto to je jedan od bisera mog rahmetli tetka Rulje.
ucinimo nesto za nas grad
Last Edit: 11 years 8 months ago by Teva.
The administrator has disabled public write access.

Odgovor:Rogaticki biseri..... 11 years 8 months ago #10849

• Kaza
  • Kaza's Avatar
  • Moderator
  • Objave: 5104
  • Thank you received: 19
Ima mnogo anegdota o nasim Rogaticanima. Tema je super i nadam se da cete je podrzati svojim postovima, jer nema ga ko ne zna bar jednu anegdotu iz Rogatice. Ima jako mnogo anegdota sa nasim pokojnim Zokom, covjekom koga su Rogaticani postovali i voljeli. Bio je uvijek spreman za salu pa makar i na svoj racun.

Jednom prilikom je sjedio u drustvu sa mojim rahmetli ocem. U jednom momentu je moj otac poceo da pravi grimase i da se drzi za obraz, kao zabolio ga zub. Zoka to odmah primjetio i skontao da moze pomoci u nevolji. Moga oca je zvao Sele. Veli :”Sta je Sele da te ne boli zubi”? Moj otac onako tuzno:“ Ma upalio Zoka ne mogu da gledam na oci“ . Ma nije problem Sele samo pokazi koji je. Idemo to odmah rijesiti. Posto moj otac nije imao niti jednog svog zuba, izvadi protezu i pokaza na jedan zub: „Evo ovaj Zoka“. Citavo drustvo je prasnulo u smijeh a onda i Zoka uz naravno malu zadrsku. Valjda dok se snasao od iznenadjenja.

Ma bilo je mnogo takvih i slicnih anegdota. Evo ova slika dole govori sama za sebe. Ne treba ni rijeci napisati.

Kad nema injekcija protiv bolova moze i drugo sredstvo. Naravno sve se odvija u Zokinoj ordinaciji.

Kad imas sve, ne vidis nista; progledas tek kad nemas nista.
Last Edit: 11 years 8 months ago by Kaza.

Odgovor:Rogaticki biseri..... 11 years 8 months ago #10869

• Twin Peaks
  • Twin Peaks's Avatar
  • User is blocked
  • Objave: 337
  • Thank you received: 3
Doso Riki a.r.,kod nene Fize a.r.,sa svojim rodjakom Vikijem,tacnije Ljudevitom Kolovratom iz Bosanskog Samca.Posto je imo dugu kosu,i onako oni se pomolili na nenina vrata,ona kad vidje Vikija,rece:Eh,neka si je doveo.Neno,Neno,nije to zensko to je Nadirin sin Viki.A nena ce:nejma veze samo nek je nas.Ali neno njegov otac je Hrvat Augustin,a ona ce:Neka neka svi smo mi braca...

Odgovor:Rogaticki biseri..... 11 years 8 months ago #10870

• Twin Peaks
  • Twin Peaks's Avatar
  • User is blocked
  • Objave: 337
  • Thank you received: 3
Kaze tetka Fiza a.r.,sjede kod Sulje a.r,i kaze ,sve je ovo moje,i pukne rukom o ruku.Suljo ce na to,nemoj neno prebices ruke..
Last Edit: 11 years 8 months ago by Twin Peaks.

Odgovor:Rogaticki biseri..... 11 years 8 months ago #10872

• Sedina
  • Sedina's Avatar
  • Junior
  • Objave: 156
Otac radio u Han-Pjesku,terenac,a u to vrijeme se i kuca pravila i kupice ti oni neki fini pjesak,a oskudica kakva je i kako se na sve pazilo da se ne rasipa,cak ogradili daskama da se mrvica ne prospe nako djaba.A ja mala 3,4 godina pa da mi je da razbacam onaj pjesak,pa me morali cuvati...sve do jednog dana,sturili,a ja him se ukradem.Dok je mami naumpalo da sam sama na polju,ja vec veliki tunel napravila.Izleti iz kuce a ja sva vesela bacam pjesak preko sebe i govorim "kisa pada".
-Sta to radis nesretnice?!-zagromi na mene.
A ja se sagnem na brzinu pa nastavim polahko roviti dalje tunel;
-Trazim babu.:)

Odgovor:Rogaticki biseri..... 11 years 7 months ago #11738

• Teva
  • Teva's Avatar
  • Moderator
  • Objave: 6916
  • Thank you received: 10
Mail od Mirhe:

Rat, nema se papira da se savije cigara a ja odem na sprat u Hulovu sobu i
nadjem poruku CRVENOG KRSTA.
Ja i Azra Nalbantic koja je donijela malo duhana savijemo cigare, u poruku, i ispusimo.
Poslije sat, dva dolazi Hulo i sjedi sa nama a ono vrijeme aksam klanjati.
Ode on na spat pa ce odozgo da se prodere:
Mirha jesul djeca ulazila gore u sobu.
A ja ko iz topa, nisu, sta je jel ti nesto fali, a on meni odgovara:
Nema mi AKSAMA a trebam da klanjam.
Ja smijuci se odgovorim mu:
Ja i Azra smo ti ispusili Aksam.
I tako ti nas Hulo ne klanja tu vece Aksam.
Dugo vremena nije htjeo samnom pricati, samo sluzbeno...

Ovo se dogodilo vjerovatno u ratnom Gorazdu u kuci Mirhe i njenog Zlatka.
Lijep primjer kako se famelija pazila u ratu. Hulina majka i Mirhina nena, hadzi Behkina majka, su sestre.....:)
ucinimo nesto za nas grad

Odgovor:Rogaticki biseri..... 11 years 7 months ago #11739

• Behar
  • Behar's Avatar
  • Senior
  • Objave: 479
Rahmetli Rusmir Kartal - Rule i ja provodosmo dosta vremena zajedno igrajuci odbojku a onda bogami i hodajuci po ragatickim “mehanama” tako da na kraju zavrsismo i radeci u jednoj od njih. Nicega, osim lijepih uspomena, se ne mogu sjetiti kad pomislim na tog divnog momka. S druge strane imadoh dedu rahmetli Ibrahim-bega Pasica – Sreskog kojeg je vjerovatno znala, kako bi to moja rahmetli nena rekla “I Buna i Bunica”. Volio se moj dedo vazda saliti ali je sve to bilo onako dobronamjerno, na tudji racun.
Eto tako jednog dana Rule navratio kod nas na Holuc, pa cemo kasnije na trening. Sjedimo u avliji pod lozom, mama iznijela kolac i serbe, kad eto ti dede uz avliju. Gleda nas nako ispod oka i mada Ruleta pozna vrlo dobro a babu mu Mehu pogotovo, opet on ne moze a da ne upita: “Ciji no ti bjese momak?”. Rule nako iznenadjen pogleda prvo u mene pa u njega pa opet u mene, slegnu ramenima pa mu veli: “Mehe Kartala, dedo.” A Sreski ce ti ni pet ni sest nego: “A imal’ ti babo djece?” i ode u kucu, smjeskajuci se.
Bolje biti malo lud, nego malo pametan.

Odgovor:Rogaticki biseri..... 11 years 7 months ago #11742

• Mare
  • Mare's Avatar
  • Platinum Forumaš
  • Objave: 1478
  • Thank you received: 1
Ljeto,korzo pa poslije Hotel Park.Popila se pokoja.Ima nas desetak.Svi iz Gracanice.Kad dodze fajront,neko pita"Dze cemo sada",a neko drugi odgovori "Pa u lubenice".Spustismo se do pijace.Tisina je.Pola ekipe preskace ogradu.Polahko jedna po jedn lubenica izlazi iz pijace.U jednom trenutku jedan srbijanac koji je spavo pod tezgom se probudi i poce vikati.Frka.Skocijo je i ufatijo nekog od nas.Ostali priskocise u pomoc.Malko rukama malko nogama oslobodismo "zarobljenika".Usput nekoliko desetina lubenica,zbog huje bacismo po plasticnim krovovima pijace.Probudismo Kruscicu.Lubenice pojadosmo po obicaju u napustenom bazenu napustenog obdanista.Sutradan nas je murija skupljala jednog po jednog.Neko iz Kruscice nas vidijo.Skupili nas u onu veliku salu u stanici milicije.Dali nam olovku i papir pa nam rekose da napisemo gdje smo bili izmedzu ponoci i cetri ujutro.Svi pisu osim Kvave.Gleda ga ja mislim ar Jamakovic pa ga pita sto nepise.Kvava ga gleda pa kaze."Ma nema sta da se pise,bijosam na pijaci da kupim lubenice,ali nije bilo nikoga da platim":woohoo:

Odgovor:Rogaticki biseri..... 11 years 7 months ago #11776

• Behar
  • Behar's Avatar
  • Senior
  • Objave: 479
"Posjeta pa osveta"

Eto ko dva jarana a jos momci, odemo ti Rule a.r. i ja do Saraj’va k’o biva da obnovimo garderobu (beli u Rogatici nema ducana za vas dvojcu, rekla bi umene nena Mulija a.r.). Ma bilo je ducana al’ eto mi bi da malo protandaramo sto bi rekli, dusica nam hodati po seheru. Nakon dugog hodanja i kupovine, numpade nam da je Nezim Pasic – Paja u kosevskoj bolnici, na hirurgiji, ko biva slomio nogu pa mu morali nesto praviti, te odlucimo da ga obidjemo, bice mu drago velim, a i red je.
Klapnemo ti mi na Kosevo, uzmemo nesto nako iz ruke i neke novine da mu se nadju i na hirurgiju. Nadjemo ga gore, masalah dobro izgleda, i pravo nam se obradov’o, nece dugo ostati veli. Posjedili smo neko vrijeme, podnijeli mu izvjestaj s carsije, pa doslo vrijeme da idemo. Ustadosmo, rukovasmo se i taman prije nego smo izasli veli nama Paja: “E bas vam hvala momci kad ste me obisli, pa eto ako Bog da kad i vi slomite noge i ja cu vas posjetiti” Rule i ja se samo zgledasmo i put pod noge.
Bolje biti malo lud, nego malo pametan.

Odgovor:Rogaticki biseri..... 11 years 7 months ago #11867

• Kaza
  • Kaza's Avatar
  • Moderator
  • Objave: 5104
  • Thank you received: 19
Kroz ovu kratku anegdotu ne zelim da se o meni stvori pogresna slika kao o covjeku koji ne voli zivotinje. Ja sam uvijek bio za to da se ne narusavaju priroda i prirodni zakoni. Volim vidjeti zivotinju, onako slobodnu u prirodi. Nema nista ljepse od toga.

Nazalost u ovoj zemlji u kojoj sada zivim vrsi se tortura nad zivotinjama pod plastom da im se eto posvecuje paznja kao i covjeku. Ljudi radije drze zivotinje nego sto radjaju i odgajaju rodjenu djecu.
Zamislite apsurda i pasijeg zivota jednog psa koji zivi npr. u desetospratnici. Mora cekati i cviliti dok se neko sjeti da ga odvede napolje da izvrsi nuzdu. Naravno kao dobro dresirana zivotinja ne smije to obaviti u stanu i kad je njemu nuzda, nego eto kad se neko sjeti.

Zato je moj moto „Sve zivotinje u prirodu i nek se selekcija vrsi prirodnim zakonima“. Priroda ce to tako lijepo regulisati samo da se mi u to ne mijesamo. Jer gdje se covjek umijesao, pokusavajuci da namtne svoje zakone, napravio je haos. Eto u Kini npr. uveli zakon zbog velikog nataliteta da smiju imati samo jedno dijete. I sta se desava? Posto se moze vidjeti spol prije rodjenja onda bi vecina htjela musku djecu. Abortiraju se zenska djeca i uskoro ce Kinezi imati problema jer ce sve manje zena biti.

Ljudska glupost.

A evo sta me je ponukalo da ovdje napisem ovaj tekst. Kao ucenik Osnovne skole nastojao sam da budem dobar ucenik. Naravno to je podrazumijevalo i dodatni rad kroz razne sekcije. Ma sve je to bilo fino ali to se vrijeme moralo onda odbiti od igre, a to nikom bas nije bilo drago.
Tako se ja uclanim u biolosku sekciju kod rahmetli nastavnika Huse Konjhodzica. Bio dobar i strog nastavnik, vec malo u godinama i nervozniji nego sto bi to trebalo biti. U ono vrijeme su vaspitne mjere bili i samari a moj nastavnik je imao potesku ruku. To su se mnogi uvjerlili.

Po nesreci neko negdje nadje kornjacu i donese je u skolu. Bila je to atrakcija ali je trebalo organizovati da se oko nje brine. Nazalost mene zapade ta cast, kao clana sekcije, da je ja hranim. Ma nisam znao ni sta jede a kamo li da joj ja to sakupljam.
Pravio ja krivine dok se moglo . Pokusavo sam da naviknem kornjacu da ne jede .:laugh:
Tamam kad sam je navikao ona je skoro krepala.
Kad je to moj nastavnik Huso primjetio pobjesnio je i pozvao me na raport.
Ja sam se vec pripremio na degenek i onako skruseno stao pred njega. Sve se orilo od njegovog glasa. Par puta je zamahivao sakom prema meni a ja se onako skupim i cekam kad ce me sastaviti.
Nije me udario ali me je istjerao i iz kabineta a i iz sekcije.

Kad sve skontam dobro sam i prosao.

Nije bilo degeneka a i nisam vise morao da se brinem za zivotinje koje bi po prirodi zakona trebale same o sebi da se bruinu.

Samo ih treba pustiti u prirodu.
Kad imas sve, ne vidis nista; progledas tek kad nemas nista.
Last Edit: 11 years 7 months ago by Kaza.
  • Stranica:
  • 1
  • 2
  • 3
Time to create page: 0.126 seconds