Rogatica Home Page

Switch to desktop Register Login

• Stranica:
  • 1
  • 2
  • 3

TOPIC: Rogaticki biseri.....

Odgovor:Rogaticki biseri..... 11 years 7 months ago #11869

• Teva
  • Teva's Avatar
  • Moderator
  • Objave: 6916
  • Thank you received: 10
Da si tada samo iscupo malo uciteljske salate dole ispod skole i stavio je pred kornjacu sve bi bilo rijeseno. :laugh:
Kornjaca sita a Huso zadovoljan. :woohoo:
ucinimo nesto za nas grad
The administrator has disabled public write access.

Odgovor:Rogaticki biseri..... 11 years 7 months ago #11890

• Irfan tekija
  • Irfan tekija's Avatar
  • Stari Forumaš
  • Objave: 591
  • Thank you received: 1
U Titin vakat, svake godine za 4 Juli naj bolji ucenici bi isli na Tjentiste. Na taj datum drug TITO bi odrzo govor povodom 4 jula DAN BORCA.Tako jedne godine na celu te grupe bio je Ahmo rah. Kukavica. Bijase on tada direktor SPO-a. Vozac bi Osman rah. Hodjic zvani Cerkez. Ole je tad vozio LAND ROVER u bolnici i moglo se strpati 10-tak ucenika. Kad stigose na Tjentiste pade dogovor da Ahmo ide sa ucenicima a Ole da kupi pecenja i flasu konjaka i da nadje fino mjesto, dje ce oni kasnije sjesti.
Pokupuje Cerkez po dogovoru, nadje fino mjesto prostre deke i pomalo pocne pijuckati. Pomoli se Ahmo, zasjede i Cerkez ono pecenje stavi medju njih. Ahmo razmota novinu kad ono dvije kile od buta. Sav bijesan zagrmi na Okija " Pa sta si ovo uzeo konju glavati", Mesa odgovori ovaj. "Jesil reko da uzmem mesa i ja evo uzeo mesa". Pa sto ne uze od rebara, Jebo te rebra, da uzimam ona svirala, hrpa kostiju na kamari a u guzicu nista, prifati se ti ovog, ovo je meso.

Ahmo i Osman bili su dobri ahbabi i komsije, a jos iz Tekije. Da ih Allah dragi obraduje svojom miloscu.

Odgovor:Rogaticki biseri..... 11 years 7 months ago #11915

• Kaza
  • Kaza's Avatar
  • Moderator
  • Objave: 5104
  • Thank you received: 19
Ova istinita prica moze proci kao anegdota mada se iz nje moze izvuci i poucnih stvari.

Radnja se odvija u Rogatici, u avliji rahmetli Hazima Colica.

Sudionici dogadjaja, slavna Ex-Yu grupa „Bijelo dugme“ sa Zeljkom Bebekom u centru paznje i moja rahmetli nena Nedziba-hanuma Kazic.

Kad sve ovo pogledate rekli bi nidje veze. Postavilo bi se pitanje kakve veze je imala moja nena sa Rock-om i sta ce tako slavna grupa u Hazimovoj avliji.
Opet sticajem slucajnih okolnosti eto nadje se u to vrjeme najpopularnija grupa u bosanskoj avliji u eglenu sa starom nanom.
Rekli bi, nemoguce , ali sve je moguce. Moguce je da tada mladi rockeri sasvim uljudno pricaju sa starom nanom koja im je kazala sto misli. Naravno nisu je poslusali ali su bili uljudni postujuci tudje misljenje i odvajajuci vrijeme da je saslusaju.

A evo o cemu su pricali.

Tada popularna grupa “Bijelo dugme” je pripremala svoj novi album na Borikama. Obzirom da su imali stari kombi koji je bio u raspadu, desio im se kvar. Naravno, po preporuci raje dosli su u avliju jednog od najboljih majstora da potraze pomoc. Avlija je granicila sa avlijom moje nene i odvajala ih je samo ograda od parmaka.
Cudni insani koji su se kretali po Hazimovoj avliji i uz to se glasno zezali, privkli su paznju moje nene. Gledala ih je i nije mogla a da ne prokomentarise. Tako ti je to kod nas Bosnjaka. Pocne da te interesuje i ono sto ne bi trebalo da te se tice. Bas kao iz inata.

Obratila se upravo onom koji je i nacudnije izgledao. Pogadjate, to je bio Bebek.

“Ah sinko plah si a bogami bi bio puno ljepsi da se malo osisas.“

Zeljko je pogledao preko ograde, nasmijao se i odgovorio: „Hocu nano , poslusacu te“.

Nedzibhanuma je rekla svoje a i Zeljko svoje. Sto su ostali svako pri svome ne znaci da su postali neprijatelji i da se ne uvazavaju.

Ne , nego su pokazali da se uljudno umiju saslusati pa makar i ne prihvatili tudje misljenje.
Upravo toga nam danas fali najvise.
Kad imas sve, ne vidis nista; progledas tek kad nemas nista.
Last Edit: 11 years 7 months ago by Kaza.

Odgovor:Rogaticki biseri..... 11 years 7 months ago #12103

• Irfan tekija
  • Irfan tekija's Avatar
  • Stari Forumaš
  • Objave: 591
U smiraj ljetnog Sunca insan bi malo dahno i izaso iz hladovine. Mi u Tekiji bili smo zaista prave komsije, pa bi se cesto iskupljali kod Huse rah. na po koju iz vode. E tu bi se desavale scene. Obicno u tim scenama glavni je bio Ole (Cerkez).
Tako jednog ljetnog popodneva izaso Ole iz kuce, kako bi on reko da dahne. Redovno bi oblacio Pasinu dugu suknju i setao mahalom, dok bi svi koji ga vide prasnuli u smijeh. Moj babo bi sjedio pred avlinskim vratima sa cigarom na usnama. I tako jedne prilike izaso Ole i Smajo rah. da prosetaju i dahnu. Smajo je bio povisok covjek malo povijen u ledjima pa je izgledalo kao da ima grbu. Naisavsi pored mog babe on ih upita. "Dokle vas dvoica", a Ole ce: " Ma evo izveo Kamilu da malo provodam i napoim kod Sajke". Smajo malo zaronda opsuje i zajedno kod Sajke na osvjezavajucu. Eto to je jedno prisjecanje na ljude kojih nema, na mahalu koje nema.

Odgovor:Rogaticki biseri..... 11 years 7 months ago #12235

• Teva
  • Teva's Avatar
  • Moderator
Elvir, Adis i Amrudin

Moje komsije sa vrha mahale, Bahto Ismet i Izet, bili privatni autoprevoznici. Povelka avlija i uvijek bijase puna kamiona i raznoraznije poljoprivrednije masina. Bijase i kamiona sanducara kojima su za vrijeme sezone vozili secernu repicu i sta ti ja znam kakvu sve drugu kulturu po Banatu i Semberiji. Mi ko djeca se uvijek okupljali jer nas je jako zanimalo sta to sve oni majstorisu a i kako nebi kad nismo imali drugog posla osim prodavati zjaje.
Ismetov Elvir bijase malesan. Jedne prilike pomoli se njihov fico niz mahalu. Ide sam al nam nije jasno kako kad je mahala u ravni. Kako naidje fico pogledamo bolje kad iza volana izviruje Elvirova glavica. Vozi hud onako stojecki i opet jedva nogicom pritisce gas...

A Elvir bijase dobar drug sa Adisom Ajanovicem sinom Hajrudinovim, ako nisu kasnije skupa i u razred isli. Navadili se oni cesto majstorisati oko onije kamiona i raznije poljoprivrednije masina umjesto ici u skolu. Trajalo je to dok ucitelji nisu pozvali Hajrudina i Ismeta.
Bilo negdje predkraj skolske godine mislim, upeklo sunce i vrucina, ide ti nas Adis i nabio zimsku kapu preko usiju ko da je --20 napolju. Niko nezna o cemu se radi dok neko ne pronese da ga je Hajrudin za kaznu osiso nacelavo.
Nije skido nas Adis kapu dok mu kosa nije porasla...

Imadose oni i treceg jarana Amrudina unuka Ismeta Pasica, isto sejtan bijase. Dolazio ja na odsustvo iz vojske negdje '83. Sluzio u Beogradu a od Visegrada tada autobus dolazio preko Sjemeca. Vjerovatno se pravila cesta preko Ustiprace nesjecam se vise. Stane mi autobus na Holucu, spustam se ja prema kuci kad odnekud Amrudin.
Pruzih mu ruku onako malehnom a on samo pade i ispruzi sve cetiri. Nemice nicim, ja se trgoh u momentu neznajuci sta da cinim. Ufati me panika gledam oko sebe. Potraja to nekoliko a on ni ne dise cini mi se. Prepadoh se ko ista.
Najednom on skoci smijuci se i razguli niz mahalu.
Eto kaki su sejtani bili ovi mladji a sta bi tek nama starijima reko.....:woohoo:

Odgovor:Rogaticki biseri..... 11 years 6 months ago #12986

• Mare
  • Mare's Avatar
  • Platinum Forumaš
  • Objave: 1478
U ASCINCI KOD MEDENOG.
Ne sjecam se tacno koje godine je to bilo.86 ili 87.Prvo da pcnem iz pocetka.Evo ima pet minuta cuo sam se sa Mahirinom majkom Behkom pa me ona podsjeti tog dogadzaja dze sam je ne namjerno uplasijo.Te godine Galija je snimala album u Engleskoj.Producent albuma je i vodza grupe »Night Wings ».Ja sam,posto sam dobro prico Engleski bijo njihov vodic.Dogovorili se da zajedno prave turneju po Jugi.Poslije koncerta u Sarajevskoj Skenderiji dok su se spakovale sav materijal i stvari.I dok se zavrsilo sijelo kod najveceg disk dzokeja Cicka,krenusmo sa kamijonom i kolima.Slijedeci koncert je bijo u Nisu.Predzemo Romaniju,Kovanjsku okuku i evo nas u Rogatici.Mislim da je bilo negdje oko 4 ujutru.Spustamo se niz Titovu kad vidim da je ascinca vec otvorena.Kazem soferu da se zaustavi.Da popijemo kahvu,objasnih im.Izlazimo iz kola.Zaboravijo sam reci da je Engleska grupa svirala Hevy Metal.Svi su imali predugacku kosu,poderane i izlizane farmerke i ostalo sto se tice jednog pravog rokera.Ulazimo u ascincu.Pustam prvo Engleze.Poslije ulazim i ja.Ascinca je prazna.Jedino tamo na ulazu u kuhinju vidim zabrinuto lice tetke Behke .Sama je pa kad je vidila svu tu « strahotu » bogami se prepala.Merhaba kako si tetka.Pogleda me.Nije me odma prepoznala.Gleda me.Na kraju me prepozna.Prvo me pita ko su oni.Rekoh joj da su Englezi.Jel pricaju po naski,pita me.Ma jog bona ni jednu rijec.Onda me tetka Behka fino izgalami pred onim Englezima.Te sram te bilo da me prepadas,te recicu tvojoj majci.Englezi gledaju.Kad je behka zavrsila zamolih je da nam skuha kahve.Pitaju me Englezi zast ona zena galami.Nije me vidila ima vec puno vremena,Pa joj drago rekoh im.

Odgovor:Rogaticki biseri..... 11 years 6 months ago #13221

• Mare
  • Mare's Avatar
  • Platinum Forumaš
Neznam koje godine se to desilo.Jedino sto znam je da smo Teva i ja bili vrlo mali.Po obicaju neke stvari I dogadzaje u zivotu pocinjes potiskivati u zaborav sve dok ne sretnes nekog rudara dogadzaja koji ti to iskopa I podsjetite na neke dogadzaje.Sjedim sa Tevom I Beharom.Pricamo o onoj nasoj Rogatici.Nasem djetinjstvu,kad me Teva pita.”Mare sjecas li se kalabardice?”Vraca se film brzinom munje.Sjecam se.Iza nasih kuca I basti proticao je jedan potok.Taj potok je sluzijo Gracanickom narodu da zaliju basce.Tog ja mislim ljeta Teva I ja razradili smo teoriju perja.Ako guske I patke znaju plivati,zasto ne I koke.Udzemo u Tevin kokosinjac I uhvatimo malu kalabardicu,pa pravo na potok.Cijelo pslije podne smo sve dali od sebe da ta mala koka nauci da pliva.I pred svih nasih napora nismo uspjeli.Kokica se na kraju udavila.Vidite li kako su koke tvrdoglave.Kad nece nece.

Odgovor:Rogaticki biseri..... 11 years 6 months ago #13225

• Teva
  • Teva's Avatar
  • Moderator
Jos su sa nama bili Dzed Sejtarija i Rusmir Lagumdzija, rogaticki visegradlija, ne sjecam se bas. Ali se dobro sjecam degeneka koji smo dobili od mog buraza Kave, jer je koka kalabardica bila njegova...:woohoo:

Odgovor:Rogaticki biseri..... 11 years 5 months ago #13493

• Mare
  • Mare's Avatar
  • Platinum Forumaš
Bila su to dobra stara vremena.Vremena naivne samoubilacke hrabrosti.Imali smo nekih desetak godina i nicega se nismo bojali.Mozda malko babinog kajisa.Pocetkom ljeta ja i Teva smo imali obicaj krenuti uz Rakitnicu.U lov na Vranina i svrakina jaja.Znali smo iz iskustva da pored Rakitnice je bilo puno gnijezda.Poveliki komad kanafe i poveci komad krpe.To je bilo nase « radno » orudze.Dok se jedan od nas dvojice peo na drvo i svakog trenutka rizikovo zivot,drugi je ceko dolje.Ceko ili da onaj padne ili da se jaja zapakovana u krpi polahko spuste odozgo.Vrane a narocito Svrake imale su obicaj praviti gnijezda skroz gore na vrhu drveta.Kad bi lov bijo dobar trebalo bi se popeti i pretresti pet ili sest gnijezda.Ponekad i petnest,jerpuno puta smo se peli i nasli gnijezdo prazno.Nismo mi to radili da bi uzgajali ili nedaj boze jeli.Jok.Uvece sa tim jajima popenjemo se mi polahko na krov Robne Kuce.Dolje u Titinoj pocinje korzo.Svi su lijepo obuceni i upickani.Hodaju polahko.A mi odozgo bacamo im jaja po glavama.One koje smo pogodili,neznam kako su se osjecali.Nama je bilo smijesno.

Odgovor:Rogaticki biseri..... 11 years 3 months ago #15459

• Teva
  • Teva's Avatar
  • Moderator
Fudo Budo

Zagledo se birvaktile momcicak Fuad Pasic, Fudo u sugradjanku mladi djevojcurak Staku.
Ceko strpljivo priliku pa kad je ispala, priso joj i upoznali se.
Samo nas alcak reko da se zove Budo.
Prohodali oni tako carsijom i ovi neki Stakini ih vidili.
Kad su je sreli samu napali je kritikovati:
Sto ces ti sa njim znas li ti da je on musliman ?????
Kad su se sutradan ponovo sastali ovo dvoje mladih, Staka je upitala Fudu sto joj je slago ime.
Fudo nemajuci kud samo ce:
Ja sam tebi reko da se zovem Funo a sto si ti pogresno razumila nije me briga...
:laugh: :laugh: :laugh:
  • Stranica:
  • 1
  • 2
  • 3
Time to create page: 0.358 seconds