Rogatica Home Page

Switch to desktop Register Login

• Stranica:
  • 1
  • 2
  • 3

TOPIC: Smrtovnice iz Ahmine sehare

Smrtovnice iz Ahmine sehare 12 years 8 months ago #842

• Kaza
  • Kaza's Avatar
  • Moderator
  • Objave: 5104
  • Thank you received: 19
Ahmo Dziko je jedan od najstarijih Rogaticana, koga svi poznajemo. Ustupio nam je na raspolaganje smrtovnice koje je godinama iskruzivao iz novina i arhivirao u svoju seharu.

Evo otvoram ponovo Ahminu seharu kako bi ove vrijedne smrtovnice, koje su postale svojevrstan dokument ponovo vidjeli. U starom forumu su bile zajedno i nove smrtovnice u vidu sjecanja sa Ahminim smrtovnicama. Odlucio sam da to razdvojim i ovdje ce biti samo smrtovnice iz Ahmine sehare, koje cu polagano postavljati tako da cete imati prilike da ih ponovo vidite i date svoje komentare.

Da smrtovnice obavjestavaju da je neko preselio na Ahiret smo svi znali ali da one mogu biti dokument koji svjedoci o ljudskom bitisanju i njegovoj prolaznosti to cemo vjerovatno kroz ovu temu vidjeti. Prilika da se jos jednom sjetimo nasih sugradjana kojih vise nema ali su ostali u nasim srcima, sjecanjima.

Naravno svi vi koji cuvate smrtovnice svojih najdrazih, kao sjecanje na njih, mozete takodjer poslati da ih ovdje postavimo. Otvoricemo mi i nove sehare ako bude trebalo.
Poslije svake smrtovnice cete imati priliku napisati par rijeci o rahmetlijama ukoliko ste ih poznavali a na svima nama je da svima njima kao sto je red proucimo Fatihu.
Kad imas sve, ne vidis nista; progledas tek kad nemas nista.
The administrator has disabled public write access.

Odgovor:Smrtovnice iz Ahmine sehare 12 years 8 months ago #843

• Kaza
  • Kaza's Avatar
  • Moderator
Posto smo zavirili u Ahminu seharu onda je red da postavimo prvo smrtovnicu za osobu koja je nasem Ahmi puno znacila.

Teva62 (citat) wrote:
Nasa draga "majka".
Nikad je niko drukcije nije zovno, bilo u fameliji, komsiluku i sire.
Jednostavno nam je svima bila "majka".
Uzivala je veliko postovanje i autoritet i bila jako pametna zena.
Allahrahmetile.
irfan-tekija(citat) wrote:
Prva smrtovnica je moja Nena a.r. Vezirehanma. Svi smo je zvali
MAJKA. Imala je petero djece, cetiri sina i scer. Nas unuka ima jedanest i
pra unuka osamnes. Bila je fine naravi vesela duha uvijek spremna
na salu. Zbog njene dobrote, nosila je s pravom ime MAJKA.
Nek rahmet bude mojoj Majki i svim preminulim Rogaticanima.

Dzevahira Cengic supruga rahmetli Sejdalije, majka Kvave,Teve i rahmetli Cajeta. Umrla 04.07.2001. godine.

irfan-tekija(citat) wrote:
Tetka Djevajhra, sestra moje mame. Cesto me znala obradovati poklonima.Tetka sa puno ljubavi i paznje. Umrla je tiho kako je i zivjela.
Neka je dragi Alah obraduje Djenetskim ljepotama.

Teva62 (citat) wrote:
Moja majka.
Zelim napomenuti da i pored svega sta je je snaslo u prokletom ratu, dobro se drzala.
Bila je jaka i zivahna starica.
Za mene nista nije znala prvih 10 mjeseci rata dok nisam bahno u kucu kod Visokog gdje je bila smjestena.
Kuci na Kosevskom je nisi mogo naci, uvijek u pokretu, pa i tog zadnjeg dana kada je umrla od posledica saobracajnog udesa.
Vracala se sa sestrom Dzemkom i sestricem Mahirom Husicem iz Viteza gdje su bili u shopingu u FIS-u.
Mahir je vozio golfa i kod sela Mostri kod Visokog izgubio kontrolu nad autom i sletio sa puta.
Prebaceni su u bolnicu u Visoko, pa onda u Sarajevo.
Pozlilo joj je puseci cigaru na hodniku i ubrzo je umrla.
Bila je u nekoliko navrata kod nas u Holandiji i uvijek je gledala da sto prije ide nazad u Sarajevo iako je mogla kao roditelj ostati zivjeti sa nama.
Da joj dragi Allah podari lijepi Dzennet, i njoj i svim nasima mrtvima.

Kadrija Lagumdzija rodj. Babic, poginula u saobracajnoj nesreci a dzenaza bila u Rogatici. Kadrija je bila udata izvan Rogatice ali je sahranjena u svom rodnom mjestu. Ona je sestra Huse Babica, poznatog rogatickog trgovca.

Teva62 (citat) wrote:
Jos se sjecam ko da je juce bilo, kad je zazvonio telefon u sami sabah.
Cuo sam mamu kako je vrisnula i pocela plakati.
Svi smo poskakali iz kreveta.
'Kadra poginula", rece nam mati kroz plac.
Pored toga sto joj je moja mama tetka, bile su i velike kolegice.
Udata bila za Nurifa Lagumdziju, poznatog Visegradskog direktora.
Sin Haris bio kosarkaska legenda "Varde", a kasnije je bio direktor firme Varda.
Drugog sina Rusmira sam spominjo kad sam piso kako smo u Mustajbegovom ucili "kalabardicu" od mog brata da "pliva".
Bili su oni napravili i kucu pored Husine na Holucu, ali poslije njene pogibije nije se nikad niko u nju uselio.
Mezar rahmetli Kadre se nalazi na stotinjak metara s desne strane prije samog vrha Zlatnog dola na Biljinovcu.
Do samog rata si mogo uvijek viditi svjeze cvijece na mezaru, koji je svakodnevno odrzavan.........
sele(citat) wrote:
A ja sam,Teva,bio posebno dobar sa njenim sestricima Kemom i Mirom koji su ljeta provodili u Rogatici.Kemo je bio moj veliki jaran,posljednji put smo se dobro napili u Turbetu,u prekrasnom restoranu na Sportskom centru,gdje je Kemo bio direktor.U ratu je bio veliki borac,ali mir nije prezivio.Pokosio ga je infarkt.Mustafa Gafic,stari travnicki novinar napisao je dirljiv "In memoriam" u "Oslobodjenju".Mislim da ga se mnogi i u Rogatici sjecaju.Bio je,naprosto,covjek koji se volio.Neka je rahmet vjecni mom dobrom Kemi.
Last Edit: 12 years 8 months ago by Kaza.

Odgovor:Smrtovnice iz Ahmine sehare 12 years 8 months ago #880

• Kaza
  • Kaza's Avatar
  • Moderator
Fehim Hurem, je bio covjek koji je sve sto je ocima vidio rukama stvarao, pa cak i vise. Njegova inspiracija je bila nepresusna. Iza sebe ostavio dosta toga vrijednog, medjutim, nazalost to u agresiji na BiH bijase sve unisteno.
Sjetimo se sadrvana ispred Carsijske dzamije koji bijase djelo njegovih ruku.

sele(citat) wrote:
Onaj sadrvan ispred carsijske dzamije je zaduzbina Mustafe Hasanagica,velikog dobrotvora.Fehim rahm.napravio je i onaj cuveni sadrvan u basti,a onaj stari napravio je njegov otac.

Devleta Hurem, Fehimova supruga.

Alija Dziko, sin Ahmin, je prije rata radio u TPR-u. Bio je vrstan strugar i radio je u alatnici. Sa rahmetli Aljom sam saradjivao kod izrade alata. Tiha osoba , skoro neprimjetna. Tako tiho nas je i napustio.

Zele(citat) wrote:
Nemam sta da dodam vec samo da se zahvalim roletu sto je ovo izvuko iz sehare pa gledajuci ove smrtovnice na trenutak se opet sretoh sa svima.A sve sam ih i znao.Neka je rahmet njihovim dusama i uz ovo prisjecanje.

Odgovor:Smrtovnice iz Ahmine sehare 12 years 7 months ago #960

• Kaza
  • Kaza's Avatar
  • Moderator
Ovo je za mene posebno sjecanje na drage ljude, roditelje i sestru moga kolege i prijatelja Huse Krajine. Lijepi su bili trenuci kahvenisanja sa njima , ispred kuce, u debeloj hladovini loze na Navijalima, a Rogatica na dlanu. Ostala su samo sjecanja a i ovo je jedan od nacina da se sjetimo ovih ljudi proucimo Fatihu i predamo rahmet.

Sulejmen Dzananovic je prije rata radio u TPR-u i radio kao poslovodja alatnice. Bio aktivni drustvenopoliticki radnik.Covjek sa kojim je bilo zaista lahko saradjivati.

Abdulah Hurem , otac naseg Smaje i Berine.

webmaster(citat) wrote:
Abdulah a.r. je bio moj komsija, rado se sjetim njegove mame, lijepe stare zene koja mi je uvijek govorila -"Abdulahu, Abdulahu biber po pilavu", inace jedna izuzetno fina familija a Abdulah a.r. je bio covjek koji se nikada na nas dijecu nije naljutio iako smo, kao i sva djeca radili mnoge nestasluke i pravili buku.

Neka mu se Allah dz.s. smiluje.

Kada se gledaju ove smrtovnice i kada vidis poznata draga lica onih koji vec godinama leze u svojim kaburovima, mora se covjek upitati, pa jeli to sve, sta je sada sa njima, nekako kao da fali rasplet zivotnog romana, imamo uvod i radnju ali nedostaje zadnji dio price.

To je onaj osjecaj koji dusa poznaje ali razum i tijelo, kod jednog dijela ljudi, ne prihvataju, jasnan trag i putokaz da poslije smrti dolazi ahiret, dolazi konacka i apsolutna pravda koju poznaje samo onaj koji je stvorio sve svjetove, dolazi rasplet i kraj/pocetak zivotnog romana, neka je hvaljen Allah dz.s. divan je On zastitnik i Gospodar.

Kaze Allah dz.s.:

“Zar ste mislili da Smo vas uzalud stvorili i da Nam se nećete povratiti? I neka je uzvišen Allah vladar Istiniti, nema drugog boga osim Njega, Gospodara svemira veličanstvenog!” (Al Mu’minun; 115, 116),

“Mi nismo stvorili nebesa i Zemlju i ono što je između njih da bismo se igrali. Mi smo ih stvorili sa ciljem, ali većina njih ne zna” (Ad-Duhan; 38, 39),

“Mi nismo uzalud stvorili nebo i Zemlju i ono što je između njih, tako misle nevjernici, pa teško nevjernicima kada budu u vatri” (Sad; 27)

Odgovor:Smrtovnice iz Ahmine sehare 12 years 7 months ago #973

• Kaza
  • Kaza's Avatar
  • Moderator
Hasim Jesenkovic je covjek koga su mnogi poznavali upravo zbog prirode posla koji je obavljao. Naime bio je geometar.Suprug sada vec rahmetli Safete , otac Murisa , Azre Ajanovic i Amre Colic.

Safeta Jesenkovic je supruga rahmetli Hasimova,majka Murisova, Azre Ajanovic i Amre Colic.

Roditelji rahmetli Hasima Jesenkovica.

Odgovor:Smrtovnice iz Ahmine sehare 12 years 7 months ago #998

• Kaza
  • Kaza's Avatar
  • Moderator
Hadzi Ajka Halilovic je supruga rahmetli hadzi Abidova i majka Muderrisa Nezima.

Hasan Zec, Zeletov i Camilin otac.O njemu se ne mora puno pisati da bi ga prepoznali. Njega je znala citava Rogatica.

Zele(citat) wrote:
Eto nas Ahmo sacuvo i ovu koju i ja cuvam.Nek je rahmet mom ocu a Ahmi hvala,a i Irfi,od moje porodice.

kruscica1(citat) wrote:
Zele generacijo, zadnji put sam se vidio sa tvojim ocem rahmetli 1999. pred proljece preko puta Ekonomskog fakulteta u Sarajevu. Radio je na popravci fasade u staklenom gradu. Fino smo se ispricali tada. To je velika uspomena. Neka mu je vjecni rahmet.

Mehmed i Mustafa (Mujo) Dziko, braca naseg Ahme, koji nam je omogucio ova sjecanja na nase rahmetlije.

Odgovor:Smrtovnice iz Ahmine sehare 12 years 7 months ago #1050

• Kaza
  • Kaza's Avatar
  • Moderator
Camka i Galib Kazic. Svi su poznavali naseg Sefa, Galiba kao i njegovu kompletnu porodicu.

Vahid i Taiba Brankovic, roditelji naseg Emira-Hagare i Pase.
Rahmetli Vahid je umro u danima prvih napada agresora na
Rogaticu,tako da se nije mogla obaviti dzenaza kako to prilici
rahmetliji i u groblju za Hridom.
Nazalost na ovom sjecanju a vjerovatno greskom izdavaca
nije upisan datum smrti rahmetli Taibe.
Zamolio bih one kojima je to poznato da u dodatnom
postu to napisu.

Odgovor:Smrtovnice iz Ahmine sehare 12 years 7 months ago #1087

• Kaza
  • Kaza's Avatar
  • Moderator
A evo jedno sjecanje na nase vozace autobusa. Sva trojica su nam ostala u sjecanju, jer pored toga sto su bili dobri vozaci, bili su omiljeni u sredini u kojoj su radili a posebno postovani od strane gradjana Rogatice.

Haris(citat) wrote:
Molim ALLAHA dz.s. da svim rahmetlijama olaksa zivot u kaburu i podari lijepi Dzenet.

Odgovor:Smrtovnice iz Ahmine sehare 12 years 7 months ago #1169

• Kaza
  • Kaza's Avatar
  • Moderator
Vas prerani odlazak je za nas bio iznenadjenje a bol utoliko veca. Necemo vas nikad zaboraviti sve dok zivimo i dok i mi sami ne postanemo jedno sjecanje.
Ovim sjecanjem ostavljamo u amanet mladima da vas se nastave i dalje sjecati i onda kada ni nas ne bude vise.

Odgovor:Smrtovnice iz Ahmine sehare 12 years 7 months ago #1218

• Irfan tekija
  • Irfan tekija's Avatar
  • Stari Forumaš
  • Objave: 591
  • Thank you received: 1
Last Edit: 12 years 7 months ago by Irfan tekija.
  • Stranica:
  • 1
  • 2
  • 3
Time to create page: 0.399 seconds