Rogatica Home Page

Switch to desktop Register Login

Welcome, Gost
Username: Password: Remember me

TOPIC: Samo misli.....

Samo misli..... 5 years 7 months ago #36412

• svedjanin
  • svedjanin's Avatar
  • Novi Član
  • Objave: 46
  • Thank you received: 2
BORAVISTE I PREBIVALISTE
Ne znam da li ovdje postoji zakon koji regulise tu oblast, ni kako se zove, nikad nisam imao potrebu da ga citam, a citao sam one koji su mi trebali, raspitivao se kod sluzbenih lica i saznavao to sto mi je bilo pravo ili obaveza. Ali znam kad sam se odmah po dolasku poceo raspitivati o tim problemima, da sam dobio vrlo kratak i jednostavan odgovor, ”gospodine, ovo je slobodna Zemlja”. Mijenjao sam mjesta stanovanja, gradove, pa i oblasti, ali mi nikad niko nije trazio nista drugo, nikakav drugi dokaz osim dokumenata sa slikom koji potvrdjuje moj identitet. U mjestu gdje sad zivim provodim vrlo malo vremena. Niko me ne pita, kud hodam i sta radim. Imam komsija koji samo ponekad dodju da obidju stan. Mogao bih ako hocu, da se na lokalnim izborima, prijavim gdje hocu i glasam za nekog poznanika, niko me ne bi ni upitao sto to radim. To je osnovno ljudsko pravo, i to niko u ozbiljnim i civilizovanim zemljama i ne pokusava narusiti ili manipulisati s tim, tu je u pitanju covjek.
Nisam procitao ni ovaj Dodikov, ali iz kritika upucenih na racun tog zakona znam, da on izmedju ostalog trazi i dokaze o nekretninama.
Ne cudi mene Mile, jer sam za ovih deset godina napamet naucio sve njegove pjesmice, znam ja i da citanje nije njegov hobi, da su njegova preokupacija, referendum, spas rs, nadleznosti, davanje, vracanje, opstrukcije svega isvacega, prepucavanje sa svakim, ko mu ne klima glavom. Znam ja da on nema pojma o ljudskim pravima, a i da i ima njega to ne zanima. Njemu je otprilike ovdje vise vazno da on Suljgicu dokaze, da se on ne moze sepuriti po njegovom rezervatu, i da mu da do znanja ko je tu glavni Lola. Ima on ovih dana i drugih problema, predizborna krenula, ovi iz opozicije ga gotovo raskrinkali, uhvatio ga otprilike i prelazni period i onda se hvata za slamku, pa makar i na racun osnovnih ljudskih prava.
Mene cude strucni ljudi, ljudi, koji o osnovnom ljudskom pravu, da covjek prebiva i boravi gdje hoce i koliko hoce, znaju. Pa zato njih pitam, je li moguce da svi ljudi u rs imaju nepokretnu imovinu ? Sta ces a Romima kad negdje postave satore i dodju da se prijave, kako bi mogli ostvariti pravo na lijecenje?
Kad bi meni ovdje trazili tu potvrdu, ja se nikad i nigdje ne bih mogao prijaviti, a vjerujem da i tamo ima ljudi koji nemaju nekretnine a kako glasaju mogli bi ostati i bez pokretnine.
Nije fer, nije ni posteno, igrati se ovim stvarima, ucjenjivati vec i onakao napacene ljude. Ima Mile stotinu drugih nacina da se revansira Suljagicu ako mu se sepuri po njegovoj rs. Ostavite na miru osnovna ljudstka prava, ne cackajte u slobodu covjeka, pa zar vam nije dosta.
Mesa davno rece; ” Nije dobro igrati se sa ljudima kao sa stvarima”.
The administrator has disabled public write access.

Samo misli..... 5 years 6 months ago #36444

• svedjanin
  • svedjanin's Avatar
  • Novi Član
ZIMSKI RAT
Stanje u Evropi tridesetih godina je veoma tesko. Politicki odnosi , zahvaljujuci pojavi Hitlera, slozeni.
Staljin, vodja SSSR-a, trazi od Finske, da im iz bezbjednosnih razloga , ustupi ili iznajmi Velika ostrva, dio Karijale, i jos neka podrucja. Finska ne pristaje na ovaj zahtjv, a SSSR, pokrece rat protiv njih. Jedinice SSSR pocinju napad 30.11.1939.godine i tad se radja taj, zimski rat. Poslije teskih borbi uglavnom na teritoriji Karijale, 13.januara 1940.godine “Moskovskim mirovnim sporazumom”, Finska je prisiljena da SSSR-u ustupi, glavni grad Karijale Vipuri, Hanko i okkolinu i jos neka podrucja, sto je mnogo vise od ranijih zahtjeva.
Finsko stanovnistvo napusta ta podrucja i sklanja se u unutrasnjost. Bjezanija pocinje jos u oktobru 1939.godine kad vodjstvo SSSR-a poziva predstavnike Finske na razgovore u Moskvu. Prije pocetka ratnih dejstava, oko 45.000 stanovnika napusta svoje domove. Posto se u tom periodu ne desava nista, mnogi se ponovo vracaju svojim kucama a u nekim podrucjima i skole pocinju sa radom.
Avgusta 1939.godine Njemacka i SSSR sklapaju tajni sporazum o nenapadanju ali i dogovor po kojem, Balticke zemlje i Finska padaju pod uticaj SSSR-a. Sporazum prave Molotov i Ribentrop.
Rat ipak pocinje 30. novembra 1939. godine, a onda, nastaje ponovna bjezanija, ovaj put, samo ono sto mozes licno nositi, uzimas, sve ostalo ostaje. Jedinice za evakuaciju, zakazuju, nisu spremne. Neki nisu uspjeli ni otici. Stanovnici nekih sela, u pogranicnom dijelu, padaju u zarobljenistvo, mnogi i stradaju. Sa nekih podrucja nije bilo zurbe za evakuaciju, ali i odatle se nije mogla ponijeti sva imovina.
Vise od polovine, prognanika su bili poljoprivtrednici, kojima je trbalo naci druga mjesta, a vlada je sa kreditima trbala pomoci da se smjeste. Posto je vecina prognanika iz Karijale, koja je ustupljena, ostalo bez imovine, Drzava je donijela i zakon o naknadi stete.
Novi rat, 1941. godine onemogucava, primjenu ovih zakona.
Nastavak rata
Kad Njemacka 22.6. 1941. napada SSSR, Finska dolazi u tesku situaciju. Nemoguce je bilo da ostane neutralna, jer se, na sjeveru , Lapland, stacioniraju Njemacke jedinice a na jugu, Hanko, SSSR. Tako da Predsjednik vlade 25.6.1941. godine obavjestava parlament da je Finska u ratu. SSSR tada nije imalo dovoljno snaga, a i koncenraciju usmjerava na rat sa Njemackom pa Finska ponovo vraca izgubljena podrucja u Zimskom ratu, na nekim mjestima uzima i malo vise. Finska ipak ne ucestvuje u napadu na Lenjingrad, ali zapada u situaciju da mora podupirati njemacke vojnike koji su dosli preko Norveske i Danske.
Kad je Karijala u septembru 1941. godine ponovo oslobodjena, pocinje povratak prognanika, od njih oko, 400 000. svojim domovima se vraca, oko 280 000. Sve do ljeta 1944. godine kad se ponovo mora u bjezanje, ali ovoga puta zauvijek.
Pariskim sporazumom iz 1947. godine, granica se vraca na stanje iz 1940. godine. Stanovnici Karijale ponovo gube. Finska gubi oko 24.700 kvadratnih kilometara. Mora zbrinuti 430 000 prognanika, sto je oko 11 % od ukupnog broja stanovnika.
Finska je imala i svoj gradjanski rat, odmah poslije, dobivanja samostalnosti 1918. godine.Taj rat izmedju konzervativaca i ljevicara, je nesto najgore i najteze sto se dogodilo ovom narodu i ovoj drzavi. Brat na brata , prijatelj na prijatelja.
Rat u BiH
Nisam ovo preveo zato da bi vas zamarao sa Finskom i njenim ratovima, jer balkanci, kad ne bi nista drugo citali, ne mogu stici da procitaju sve, ni o svojim. Ovo je za one koji se bave teorijom rata, i za one koji misle da o tome, znaju puno.
Primjer jednog rata, koji je za mene laika, veoma slican Bosanskom. Mene, ovaj tekst, kao i razgovor sa ljudima koji su prezivili ove strahote, podsjeca na nas i na ono sto se nama desavalo. Jedina, ali i jako vazna razlika, je u tome sto u Bosni rat jos uvijek nije zavrsen, i sto su sad zasad, mirovnim sporazumom prekinute oruzane akcije, ali, stoji i cinjenica , da se on sad vodi drugim sredstvima, i da fakticki, nije zavrsen. Hoce li se zavrsiti, i kad, to niko ne zna. Ali svi znaju da je prije ovog, bilo na desetine drugih sporazuma koji su olako pogazeni.
Sporazumi su, inace u principu ogranicenog trajanja, pa se zato plasim da i kod nas ne bude jos ovih seljakanja kao sto je bilo i ovdje. Zato se ljutim na one koji ga nazivaju, gradjanski ili koji ga definisu na bilo koji drugi nacin. Nesto sto nije zavrseno, je tesko definisati. Ako nekad sudija odsvira kraj, onda ce se o tom ratu moci pisati istorija i praviti razne analize i definicije, ove sadasnje su uglavnom propagandnog karaktera i ne mogu trajati dugo. Istina je da su skoro svi ratovi u svijetu, u novijoj istoriji, formalno gradjanski, ali je sustina ipak drugacija.
The following user(s) said Thank You: Dervis

Samo misli..... 4 years 10 months ago #36577

• svedjanin
  • svedjanin's Avatar
  • Novi Član
TETA X I IZBORI
Bio sam u Domovini, nekako pred izbore, posmatrao sa strane sta se desava, kako se to kod nas radi, sta politicari nude, osim hemijskih olovaka i vlastitih fotografija. Nista novo, sve po starom, samo sto su plakate i slike kandidata, dignute na visoke stubove i zgrade, pa se do njih ne moze doci bez vatrogasnih merdevina, isto kao sto neces moci doci do onih izabranih, bez debele veze.
Pitaju me za koga cu glasati, ”ne znam, a nije ni dobro da ja dajem nekom glas, a onda ja odoh, a vi ostadoste”.
Teta x, sjedi i slusa. ”Hoces, hoces, ima da glasas za ”nase”, i komsije ce svi do jednog glasati za svoje, o tom vise necu da cujem ni jednu rijec”. Teta x, me pogleda, a ja onda onako polahko da je ne povrijedim velim; ”Pa ko su bona teta ”nasi”, Fahro, Bakir, Sefer, Zlatko, pa i Zeljko nam je zet, i to bas otud sa naseg kraja, je su li svi ili neko od njih”. ”Ma znas ti dobro, Bakir, Bakir”.
Teta x, je prozivila dobar komad zivota, pamti puno, a prezivjela je golgote. Drzala je teta do morala, tradicije, vjere, i prije rata, isla na teravije, postila , klanjala, proslavljala bajrame, docekivala goste, komsije,rodbinu, pomagala svakom koliko je mogla, radila u firmi i kod kuce. A onda je dosao taj nesretni rat. Spavala je u sumi, po raznim hajmovima, podrumima, pjesacila kilometre i kilometre da spasi zivu glavu, da se prehrani, a onda poslije rata, promijenila mjesto boravka, stan, komsije, rodbina i stari prijatelji se rasuli po svijetu, ostala bez muza, sama sa novim komsijama, novom pijacom, novom dzamijom, sa minimalnom penzijom, koju nekako rasporedi pa se naljuti ako je upitas imal para, ”imam, i od ove penzijice ustedim pomalo i dobro mi je”. Sve se kod tete x promijenilo, samo je ona ostala ista, vjerna i dalje svom moralu, svojoj vjeri, tradiciji, komsijama, pa i stranci za koju je prvi put glasala. Sve su se okolnosti oko nje mijenjale, samo je ona ostala ista.
Teta x zna da je takvih kao ona sve manje, da nestaju, zna ona i da su ovi sto za njih glasaju, i ”nasi” i komsijski, pa i oni sto nisu niciji, tesko bolesni od megalomanije, zavisti, pakosti, pohlepe, da su izgubili osjecaj za realnost, pravdu, da je moral srozan gotovo do dna, da do tradicije drzi samo njena generacija, zna ona da se oni ne drze one stare ”pruzi se koliko ti je jorgan dug”, da su onu staru ”bog je prvo sebi stvorio bradu” prepravili u ”bog je samo sebi stvorio bradu”, zna ali vjerovatno zna da i medju njima jos uvijek ima onih slicnih njoj, a ja ne znam. Zato i ne znam za koga, i bolje ne glasati, nego glasati pogresno, da ih je bar pola kao teta x glasao bih i ja. Znam ja da ih tamo ima mnogo koji prije rata nisu znali ni kakva dzamija izgleda iznutra, onih cija pohlepa za parama i vlascu nema granica, onih cije nerealne i neodmjerene ambicije ruse sve pred sobom i oko sebe, onih koji su savrseno ovladali svim trikovima za nabavku laznih diploma, onih koji savrseno dobro unovcavaju svoju pripadnost vjeri, svoj lazni patriotizam, koji vjesto iskoristavaju ljude oko sebe, varaju ih kradu, i sta sve ne rade.
Rekli su da su ovi izbori istorjjski, da ce nam otvoriti put ka EU i NATU_u. Teta x vjeruje, a ja ne vjerujem. Mile nece u EU, u Nato pogotovu, Bakir bi u NATO a u EU ako se bas mora, Covica zanima njegova HB, pa ce kasnije razmisljti sta dalje. Teta x misli da ce biti bolje, a ja da ce se samo nastaviti to mrcvarenje kao i dosad. Ja bi volio kad bi teta bila u pravu.
Moderators: ponekad ovdje
Time to create page: 0.070 seconds