Rogatica Home Page

Switch to desktop Register Login

Welcome, Gost
Username: Password: Remember me
  • Stranica:
  • 1
  • 2
  • 3

TOPIC: Bilo je to u nekoj zemlji seljaka....

Odgovor:Bilo je to u nekoj zemlji seljaka.... 12 years 3 weeks ago #5643

• Behar
  • Behar's Avatar
  • Senior
  • Objave: 479
......odakle si doš'o onda ne znaš ni kuda ideš, zato se uvijek sjeti mjesta odakle si kren'o. Sjeti se Rogatice i ljudi koji je praviše čaršijom kakva nekad bijaše. Sjeti se ljudi čije se kosti ne mogu naći, pronađi ih u svojoj prošlosti i oživi u svojim uspomenama. Nedaj da se zaborave, da ih vrijeme uništi k'o dušmanska ruka, i spomeni ih kad ti se god za to ukaže prilika, spomeni Somu, spomeni Skiba, spomeni Ruleta, sve ih spomeni. Nedaj ih vremenu, nikom ih nedaj, jer dok su stobom pa makar i u uspomenama, znaj da si na pravom putu a pravi put je.......
Bolje biti malo lud, nego malo pametan.
The administrator has disabled public write access.

Odgovor:Bilo je to u nekoj zemlji seljaka.... 12 years 3 weeks ago #5646

• Mare
  • Mare's Avatar
  • Platinum Forumaš
  • Objave: 1478
  • Thank you received: 1
trenutno zastao u Parizu ,Londonu,Tilburgu u Australiji,u Americi a srce,srce ostalo u Rogatici.A srce,srce je sve.Voli,mrzi,nostanglicno je srce.Mozak razmislja,srce osjeca.Mozak hoce da ostanemo tamo gdje smo,srce hoce da se vratimo odakle smo.Iz neke zemlje seljaka na brdovitom Balkanu.I nemojte se stiditi da to kazete vasim Americkim,Francuskim,Australijskim,Holandjanskim I ostalim vasim novim komsijama i prijateljima.Jeste ja sam doso iz jedne zemlje seljaka na brdovitom BalkanuJeste ja sam iz Bosne,iz Rogatice.I vdjeces...

Odgovor:Bilo je to u nekoj zemlji seljaka.... 12 years 3 weeks ago #5655

• Behar
  • Behar's Avatar
  • Senior
.......svijetlo na kraju tunela, vidjet ćeš svoju budućnost, budućnost svoje djece. Budućnost u nakoj drugoj zemlji, daleko od brdovitog Balkana, daleko od prošlosti, daleko od snova, daleko od Rogatice, Rogatice kojoj bi htjeli da se vratimo, da nastavimo prekinuto, da popravimo porušeno, da pokrenemo zaustavljeno, da oživimo mrtvo, da oprostimo, zar da oprostimo!?! Daleko od Rogatice koje više nema,koju možeš naći samo na jednom mjestu - duboko u našim srcima. A dok je tamo......

Odgovor:Bilo je to u nekoj zemlji seljaka.... 12 years 3 weeks ago #5657

• Kaza
  • Kaza's Avatar
  • Moderator
  • Objave: 5104
  • Thank you received: 19
...bice i nje. Nase Rogatice koje vise nema. Ona postoji samo u nasim srcima.Nasim sjecanjima na njene najbolje sinove koji joj svoje zivote poklonise. I neka se niko ne cudi sto ovdje dane provodimo u nasoj virtualnoj Rogatici. Jedino tako je moguca nasa Rogatica nekad, sa svima onima rasutim po citavom svijetu i sa svjezim sjecanjima u nasim srcima na one kojih vise nema.
Rogatica danas postoji sa nekim novim ljudima koji zive svoje zivote sa novim obicajima i navikama. Oni je i ne osjecaju niti znaju sta je ona nekad znacila. Ne znaju citati njene poruke koje izbijaju iz svakog kutka, ulice, njene porusene kuce, njenog sunca sto se ujutro rano pomoli iza Tmora a popodne zamakne iza Ljuna. Samo njeni gradjani znaju i osjecaju ali sute jer na sebi nose jedan dio krivice sto ona vise ne postoji onakva kakva je bila.
Znaju a ne govore. Da li iz stida ili nekog laznog ponosa ne bih znao reci. Ali ako u njima ima imalo covjecnosti oni tu krivicu u sebi duboko prezivljavaju pa makar to nikad ne priznali.

A da li ce ikad priznati ….
Kad imas sve, ne vidis nista; progledas tek kad nemas nista.
Last Edit: 12 years 3 weeks ago by Kaza.

Odgovor:Bilo je to u nekoj zemlji seljaka.... 12 years 3 weeks ago #5659

• PiTaRIsToK
  • PiTaRIsToK's Avatar
Ja priznam i umrijecu nesretan sto se ovo dasilo i sto vise nikad necu u Rogatici zivjeti.

Odgovor:Bilo je to u nekoj zemlji seljaka.... 12 years 3 weeks ago #5660

• Twin Peaks
  • Twin Peaks's Avatar
  • User is blocked
  • Objave: 337
  • Thank you received: 3
...nuto ode ko da nije ni postojala,nasih generacija posljednjih Mohikanaca,kojima je oteta,istrgnuta iz utroba majki,djece koja nisu nikad vidjela zalazak sunca iza Ljuna...
Last Edit: 12 years 3 weeks ago by Twin Peaks.

Odgovor:Bilo je to u nekoj zemlji seljaka.... 12 years 3 weeks ago #5661

• Behar
  • Behar's Avatar
  • Senior
A da li će ikada priznati.... ...... oni što je uništiše, da li njih boli k'o što boli tebe, mene, nas koji priznamo i prihvatamo to teško breme krivice. Da li će ikada priznati oni što sada hodaju ulicama naše prošlosti, neše zaustavljene sadašnjosti, naše ne ostvarene budućnosti. Da li njih boli? Imaju li oni osjećaje ili žive u zabludi da je to nekakav "nji'ov" grad, grad kojeg oni sebi napraviše, grad bez duše, grad bez ljudi. Osjeti li Rogatica da je malo ljudi, kad se jutrom budi, da podjele korak s ulicama njenim, je li žao Ljunu što je Bunar prazan i što nema raje da akšamluk spremi i sa njega sejri po čaršiji našoj. Zaplače li tiho Rakitnica tužna dok ljepotu pruža onim što ljepotu samo uništiti znaju. Uzdahne li golub kad na kesten sleti kraj džamije koje tamo više nema, uzdahneš li i ti.......

Odgovor:Bilo je to u nekoj zemlji seljaka.... 12 years 3 weeks ago #5676

• Mare
  • Mare's Avatar
  • Platinum Forumaš
uzdahnem ali i udahnem.Ali zrak koji udahnem nije moj.Zrak koji disem nije isti ko kod mene.Ne mirise,sterilan je.Zrak koji disem nije moj,on je od mojih komsija,novih prijatelja.Ali eto taj zrak mi omogucava,disati,zivjeti, meni i mojima.A onaj nas zrak.Bijo dobar,a danas da se vratim u Rogaticu da osjetim ,ako idem na Pticjak da zemlja osjieca na leseve koji su zakopali da bi zavarali tragove,NEMOGU .Mogu jedino da molim njihovog Boga i da ga pitam :Jesul imali prava da nam to ucine?Jesil him ti naredijo da to ucine.NEMOGU i necu vjerovati jer BOOG nemoze zatraziti takve stvari,dali je Alah,Krist,buda,ili ostali.Bog trazi...

Odgovor:Bilo je to u nekoj zemlji seljaka.... 12 years 3 weeks ago #5727

• Mare
  • Mare's Avatar
  • Platinum Forumaš
Bog trazi kao svi UCITELJI da ga slusamo kad nam prica,kad nam predaje,kad nas uci.A mi ko svaki razred normalan.Imas odlicne,vrlo dobre,dobre i lose ucenike.Ima i onih ucenika onih koji su super odlicni,onih koji ne slusaju ucitelja,onih sto rade sta hoce i koji su na kraju godine medju najboljima.Samo zato sto babo radi u opstini ili je politicar ili direktor neke velike firme.A mi mali djeca zidara,stolara,strugara mi smo morali slusati ucitelja jer skola nam je bila jedini spas.Zato danas sva ta djeca,rodjena sa zlatnom kasikom u ustima kobajagi jarani nemaju pravo da mi kazu kako je zivot tezak.Seljak i Zepljak sam porijeklom,niko mi nemoze zabraniti, ako hocu da to i ostanem.Znam da sam bio dobar ucenik.A ako neki misle....

Odgovor:Bilo je to u nekoj zemlji seljaka.... 12 years 3 weeks ago #5731

• Behar
  • Behar's Avatar
  • Senior
.......da sam sretan sto sam daleko i da mi je lahko ili da sam možda zaboravio, zaboravio Rogaticu i raju, onda griješe. Jer da jesam onda ne bih bio ovdje s vama, ne bi me bolilo u prsima, i ne bi me pritisk'o ovaj zrak k'o tuč. A kad mi postane pretežak, kad me počne u zemlju ugoniti, onda dođem u ovu našu čaršiju pa se ljudski ispričam. Ispičam se s nekim koga ne znam, jer znam da mu je drago isto kao meni, jer da nije nebi bio ovdje. Ponekad dok čitam komentare, pokušavam ih staviti u određeni dio grada i vezati s određenom generacijom, pa mi tako listajući teme dođe k'o da šetam ulicama Rogatice. Isto k'o da gledam na zalasku sunca kako raja kući s kupališta ide, ko da vidim društvo kod Ćiće u bašti, a miriše pica s Mejdana se cuje, k'o da vidim Koru kako fiću glanca pa za relly neki kao da se sprema pa se onda pitam a ko je to kriv što Sadika više među nama nema. Ko je kriv što....
  • Stranica:
  • 1
  • 2
  • 3
Moderators: ponekad ovdje
Time to create page: 0.079 seconds