Rogatica Home Page

Switch to desktop Register Login

Welcome, Gost
Username: Password: Remember me

TOPIC:

Odgovor:FUDBALSKA REPREZENTACIJA BiH 12 years 8 months ago #19688

Safet Sušić novi selektor bh. reprezentacije!

Kandidati za funkciju selektora bili su i Sergej Barbarez, te Ljupko Petrović i Blaž Slišković

Safet Sušić danas je izabran za novog selektora fudbalske reprezentacije BiH jednoglasnom odlukom članova Izvršnog odbora Fudbalskog saveza BiH (FS BiH).

Agencija Onasa saznala je iz izvora bliskih FS BiH da su svi prisutni članovi Izvršnog odbora, njih 13, glasali za Sušića.

Jedini Sušićev protukandidat bio je Sergej Barbarez, ali nije dobio povjerenje članova Izvršnog odbora FS BiH.
Jedan od zahtjeva članova Izvršnog odbora bio je da se Sušić preseli iz Pariza, gdje trenutno živi, u Sarajevo, što je, kako nezvanično saznajemo, i dogovoreno na obostrano zadovoljstvo.

Safet Sušić rođen je 13. aprila 1955. godine u Zavidovićima, a karijeru je počeo u lokalnoj Krivaji, odakle je prešao u Fudbalski klub Sarajevo.

Za tim sa Koševa od 1972. do 1982. godine odigrao je 350 utakmica i postigao 250 golova.

Narednih devet sezona proveo je u Paris Saint-Germainu, kada je i uslijedio veliki procvat ovog kluba.

Karijeru je završio u francuskom Red Staru.

Za reprezentaciju bivše Jugoslavije Sušić je odigrao 54 utakmice i postigao 21 gol, a njegov početak reprezentativne karijere još niko nije ponovio.

Debitovao je za Jugoslaviju 5. oktobra 1977. godine u Budimpešti protiv Mađarske i postigao dva gola, da bi već u narednom susretu protiv Rumunije u Bukureštu zabilježio het-trik.

Za najboljeg fudbalera bivše Jugoslavije proglašen je 1979. godine, a 2000. godine povodom proslavljanja 50 godina Evropske fudbalske federacije (UEFA) zvanično je proglašen za najboljeg fudbalera BiH 20. stoljeća.

Trenersku karijeru počeo je 1994. godine u Kanu (Cannes), a vodio je i turske klubove Istanbulspor, Konyaspor, Ankaraspor, Rizespor, kao i Al-Hilal iz Saudijske Arabije.

Safet Sušić-Pape na klupi BiH naslijediće Miroslava Ćiru Blaževića, koji je reprezentaciju BiH odveo do baraža za Svjetsko prvenstvo 2010. godine, gdje je Portugal bio uspješniji.

Please Prijava to join the conversation.

Odgovor:FUDBALSKA REPREZENTACIJA BiH 12 years 8 months ago #20131

Baljić:

Sušić i igrači trebaju apsolutnu podršku

Pape je jednostavan, normalan i dobar čovjek i odličan trener
Baljić u "Avaz Twist Toweru": Imamo dobru reprezentaciju, trebat će nam i malo sreće

Želja mi je da jednog dana sjedim na klupi kao trener neke velike ekipe. Ali, prvo da završim školovanje pa ću onda polako razmisliti šta i kako - kaže Elvir Baljić, nekadašnji reprezentativac BiH i nogometaš madridskog Reala, koji je prije nekoliko dana dobio UEFA trenersku licencu A i odmah upisao program za najviši PRO stepen u Centru za edukaciju kadrova NSBiH.

Za vrijeme boravka u Sarajevu, Baljić se susreo s novim selektorom reprezentacije BiH Safetom Sušićem, koji ga je trenirao 2005. godine u turskom klubu Konjaspor.

Ugled u Turskoj

- Pape je čudo. Tako je jednostavan, normalan i dobar čovjek i odličan trener. Konju je digao na noge, u cijeloj Turskoj ima veliki ugled kao trener. S njim je bilo sjajno raditi. Imao je savršen odnos s igračima. Igrali smo, slobodno se može reći, za njega. Toliko smo ga poštovali i cijenili - kaže Baljić u razgovoru za "Dnevni avaz".

Vodeći reprezentaciju BiH, Sušić će imati težak zadatak da ostvari uspjeh u kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo.

- Veoma je bitna atmosfera. Imamo dobru ekipu i uz malo sreće u žrijebu možemo mnogo napraviti. No, izuzetno je važno da selektor i igrači imaju apsolutnu podršku. Vidjeli smo kako se sve okrenulo za 180 stepeni kada smo ispali od Portugala u baražu. Poraz sve okrene naopačke. A to se nije trebalo desiti. Zato Sušiću treba dati podršku - smatra Baljić.

Protekle kvalifikacije pratio je od početka do kraja. Neke utakmice gledao je uživo, a većinu na televiziji.

- Ma, sekunda nam je nedostajala protiv Portugala. Prvu utakmicu odigrali smo u velikom stilu, ali nismo imali sreće. U revanšu, bez četvorice standardnih, nismo ni imali velikih izgleda - kaže naš sagovornik.

Druga planeta

Baljić je imao sjajnu karijeru u Turskoj. Igrao je za najveće klubove, Galatasaraj i Fenerbahče, ali ipak mu je kruna bio potpis za Kraljevski klub. Kada je u ljeto 1999. godine za 26 miliona eura prešao u Real Madrid iz Fenerbahčea, bio je to potez karijere.

- Sve na jednu stranu, a Real Madrid je druga planeta. Osvojio sam Ligu prvaka. Iskusio radost, ali i najveća razočarenja. Nikada neću prežaliti povredu koljena. U Estoniji sam zabio četiri gola i tadašnji trener Džon Tošak rekao mi je da počinjem protiv Barcelone na Kamp nou.

Na posljednjem treningu, međutim, povrijedim se, okliznem i pukne mi koljeno. To razočarenje nikada neću zaboraviti. Poslije mi se isto desilo u Turskoj, kada sam bio u Galatasaraju - priča i zaključuje nedavnom zgodom:

- Ostao sam u dobrim odnosima sa suigračima. Kada je Španija nedavno igrala u Zenici, otišao sam u hotel gdje su bili smješteni. Kasiljas (Casillas) je skočio da se pozdravi kada me vidio. Hijero (Hierro) isto tako. S Del Boskeom (Bosque) imam sjajan odnos. On je fantastičan trener i drago mi je što sa Španijom ima uspjeha.

Nestalo motiva

Baljić je 2008. u Istanbulsporu karijeru završio s nepune 34 godine. Prerano?

- Nisam mogao više. Nestalo je motiva, gladi koja te tjera naprijed. Koljeno nije moglo više izdržati napore. Najviše su mi smetali stalni karantini, putovanja, odvojenost od porodice... Odlučio sam tako i nisam požalio. Kada nešto radiš, trebaš biti u tome 100 posto, a ja nisam takav da se švercam i zato sam prestao - kaže Baljić.

Tenis s Bolićem

Skoro dvije godine nakon što je odigrao posljednji meč, Baljić izgleda kao da je u punoj formi.

- Igram redovno skvoš. To me veoma iscrpi. S Bolićem igram tenis. Bola je trenutno bolji, ali se trudim da ga stignem - kaže on.

Strah od aviona

Baljić nam je u razgovoru priznao da se boji leta avionom i da je jedva pristao da ovog puta poleti ka Sarajevu.

- Uvijek prije leta provjeravam vremensku prognozu. Znalo se desiti da otkažem let u posljednji čas. Kada se sjetim kakvim je avionima reprezentacija BiH u postratnim vremenima išla na neka putovanja, ne mogu povjerovati da sam i ja letio u tome - govori on.

Život u Istanbulu

Baljić se opredijelio za život u Istanbulu. Tamo je zasnovao porodicu, kojoj je potpuno okrenut.

- Držim mjenjačnicu novca. Uskoro ću možda postati trener. Vezan sam uz Istanbul, koji je jedan od najljepših, ali i najzakrčenijih gradova. Ta gužva jedino je što mi smeta tamo.

Stalno se pokušava riješiti taj problem, ali mi se čini da je to nemoguće. Širi se metro, napravljen je tunel koji ispod mora povezuje Evropu i Aziju, planira se i treći most na Bosforu, ali sumnjam da će mnogo pomoći - priča Baljić.

Autor: A. NOVALIJA
Avaz

Last edit: by Mustafa.

Odgovor:FUDBALSKA REPREZENTACIJA BiH 12 years 7 months ago #20758

Kvalifikacije za EP 2012
izvlacenje grupa:

NASA GRUPA

Francuska,
Rumunija,
Bosna i Hercegovina,
Bjelorusija,
Albanija i
Luksemburg

Odgovor:FUDBALSKA REPREZENTACIJA BiH 12 years 7 months ago #20767

Euro 2012.

BiH, u kvalifikacijama, u skupini s Francuskom, Rumunjskom, Bjelorusijom,... .

.U Varšavi je danas obavljeno izvlačenje kvalifikacijskih skupina za Evropsko prvenstvo 2012. godine. Reprezentacija Bosne i Hercegovine borit će se za plasman u skupini u kojoj će biti i Francuska, Rumunjska, Bjelorusija, Albanija i Luksemburg.

Skupina A: Njemačka, Turska, Austrija, Belgija, Kazahstan, Azerbejdžan

Skupina B: Rusija, Slovačka, Republika Irska, Makedonija, Armenija, Andora

Skupina C: Italija, Srbija, Sjeverna Irska, Slovenija, Estonija, Farski Otoci

Skupina D: Francuska, Rumunjska, BiH, Bjelorusija, Albanija, Luksemburg

Skupina E: Nizozemska, Švedska, Finska, Mađarska, Moldavija, San Marino

Skupina F: Hrvatska, Grčka, Izrael, Latvija, Gruzija, Malta

Skupina G: Engleska, Švicarska, Bugarska, Vels, Crna Gora

Skupina H: Portugal, Danska, Norveška, Cipar, Island

Skupina I: Španjolska, Češka, Škotska, Litvanija, Lihtenštajn

U izaslanstvu Nogometnog saveza BiH u Varšavi bili su predsjednik Sulejman Čolaković i dopredsjednici Bogdan Čeko i Iljo Dominković, izbornik Safet Sušić i tajnik stručnog stožera Elmir Pilav te glavni tajnik Jasmin Baković.

U kvalifikacijama sudjeluje 51 europska reprezentacija, a izravan plasman osigurale su organizatori Poljska i Ukrajina. Kvalifikacije će se igrati po dvokružnom bod sustavu. Pobjednici devet kvalifikacijskih grupa i najbolja drugoplasirana reprezentacija osigurat će plasman, dok će preostalih osam reprezentacija, koje na kraju takmičenja zauzmu druga mjesta, igrati baraž.(

Last edit: by Mustafa.

Odgovor:FUDBALSKA REPREZENTACIJA BiH 12 years 7 months ago #20952

Odgovor:FUDBALSKA REPREZENTACIJA BiH 12 years 7 months ago #21088

Dogovoreni termini utakmica

Prvo protiv Luksemburga

Fudbalska reprezentacija Bosne i Hercegovine prvi će susret igrati u gostima sa Luksemburgom 3. septembra, u okviru kvalifikacija za odlazak na Evropsko prvenstvo 2012. godine.

U drugom kolu, koje je na programu 7. septembra, fudbalskoj A reprezentaciji naše zemlje gostovaće Francuska, a u 3. kolu 8. oktobra Zmajevima slijedi gostovanje kod Albanije.

U terminu od 12. oktobra, BiH će biti slobodna, a potom nam u goste dolazi selekcija Rumunije.

Ovakav raspored utakmica dogovorila je danas naša delegacija u Luxemburgu i može se reći da smo sami birali, sigurno ne bi bolje izabrali. Zadovoljan rasporedom je i selektor Safet Sušić.

"Ostvarili smo svoj cilj, a to je da se u prvom kolu gostujemo Luksemburgu, a da nam potom na noge dođe Francuska. Priželjkivao sam da prvi susret igramo sa Luksemburgom i to nam se evo obistinilo. Dobro je da na otvaranju kvalifikacija igramo sa najslabijim protivnikom, jer pobjeda će nam dati mnogo na samopouzdanju kroz daljnji tok kvalifikacija", rekao je Safet Sušić.

Raspored utakmica reprezentacije BiH:

03.09.2010. Luksemburg - BiH
07.09.2010. BiH - Francuska
08.10.2010. Albanija - BiH
12.10.2010. slobodni
25.03.2011. BiH - Rumunija
29.03.2011. slobodni
03.06. 2011. Rumunija - BiH
07.06.2011. BiH - Albanija
02.09.2011. Bjelorusija - BiH
06.09. 2011. BiH - Bjelorusija
07.10. 2011. BiH - Luksemburg
11.10.2011. Francuska - BiH

Odgovor:FUDBALSKA REPREZENTACIJA BiH 12 years 6 months ago #21406

PAPE STARTAO S POBJEDOM

BiH - Gana 2:1

Fudbalska reprezentacija Bosne i Hercegovine zabilježila je pobjedu u debiju selektora Safeta Sušića nad odgovarajućom selekcijom Gane rezultatom 2:1.

Zmajevi su nakon uvodnih petnaestak minuta apatije očitali lekciju iz fudbala viceprvaku Afrike i u zaista dobroj predstavi pobijedili goste sa 2:1. Sušić je promijenio donekle sastav u odnosu na predhodne utakmice, te su susret od prvog minuta počeli Pjanić i Misimović, što se pokazalo kao pun pogodak.

Reprezentacija BiH je pokazala dopadljivu igru, stvorivši mnogo prilika, a posebno je utisak ostavila vrlo dobra igra u odbrani.

Sejad Salihović je u petoj minuti pokušao prevariti gostujućeg golmana, ali Agneyi sa lakoćom hvata loptu. Prvu pravu priliku Zmajevi su stvorili u 14. minuti. Edin Džeko odlično se probio u kazneni prostor Gane, oslobodio se svog čuvara, ali u situaciji jedan na jedan kao pobjednik je izašao golman viceprvaka Afrike.

Iz naizgled bezazlene situacije, loptu je na dvadeteak metara od gola Kenana Hasagića primio Sulley Muntari, koji je gotovo pa savršenim šutom loptu poslao u mrežu uz desnu stativu bh. gola. Aplauz publike na stadionu Koševo u 29. minuti izmamio je Miralem Pjanić sjajnim soloprodorom po lijevoj strani, ali su gosti izbili loptu u korner. Pjanić je izveo korner, te uposlio Zvjezdana Misimovića koji šutira sa 20-tak metara, ali golman Gane vrhovima prstiju izbija loptu u korner. Zmajevi su nastavili sa pritiskom, te je Misimović odlično uposlio Džeku, čiji šut iskosa sa lijeve strane ipak odlazi pored gola.

Pet minuta prije odlaska na odmor, BiH je izjednačila. Ibišević je oduzeo loptu na sredini terena, te uposlio Džeku, koji je prošao po lijevoj strani, te vratio loptu Ibiševiću, koji pogađa za 1:1. U posljednjoj minuti prvog dijela Pjanić je uposlio Džeku, ali loptu ispred našeg napadača uspijeva pokupiti Agneyi.

I pored velike terenske inicijative Zmajeva, rezultat se do kraja prvog poluvremena nije mijenjao, pa se na odmor otišlo pri rezultatu 1:1.

Selektor Bosne i Hercegovine Safet Sušić u nastavku je u igru uveo Asmira Begovića, Zlatana Muslimovića i Samira Muratovića, a iz igre su izašli Kenan Hasagić, Senijad Ibričić i Elvir Rahimić. Tako su se po prvi put do sada u timu zajedno našli Džeko, Ibišević i Muslimović.

Gana je u 49. minuti mogla ponovo povesti, nakon greške Asmira Begovića, ali je loptu na gol liniji zaustavio Sejad Salihović. Muratović je u 54. minutu sjajnom dubinskom loptom pokušao pronaći Muslimovića, ali za korak je brži bio gostujući golman. Begović se iskupio u 59. minuti, kada je sjajnom intervencijom zaustavio udarac Ayea. Minut kasnije Salihović je na povratnu loptu snažno šutirao sa vrha kaznenog prostora, ali pored gola.

Najljepši trenutak utakmice desio se u 64. minuti. Loptu je oko 25 metara od gola Gane primio Miralem Pjanić i topovskim šutem iz velike udaljenosti matirao Agneyia. Ovo je Pjaniću ujedno bio i prvi gol u dresu reprezentacije Bosne i Hercegovine i sigurne ne i posljednji. Gyan je pokušao uzvratiti u 72. minuti, ali nakon dobrog prodora slabo je šutirao pored gola.

Džeko je u 87. minuti oboren na rubu šesnaesterca Gane, ali se hrvatski sudija nije oglasio, iako je mogao pokazati na najstrožu kaznu. Muslimović je u 91. minuti uposlio Medunjanina, pritom se oslobodivši dvojice protivničkih igrača, ali šut veziste Valladolida zaustavlja golman Gane. Na samom kraju susreta Gana je imala sjajnu priliku, ali lopta na svu sreću odlazi preko gola.

BiH - Gana 2:1 (1:1)

Strijelci: 0:1 - Muntari (22), 1:1 - Ibišević (40), 2:1 - Pjanić (65)

BiH: Hasagić (od 45. Begović), Jahić od (64. Berberović), Spahić, Nadarević, Salihović, Rahimić (od 45. Muratović), Pjanić, Ibričić (od 45. Muslimović), Džeko, Ibišević (od 79. Zec), Misimović (od 73. Medunjanin).
GANA: Agneyi, Ayev, Adi David, Adi Li (od 65. Mensah), Erik Addo, Anan, Badu, Taboe Prince, Muntari (od 74. Atwi), Asamoah Kwadwo (od 35. Boateng), Mathieu Amoah

sportsport

0:1

1:1

2:1

Odgovor:FUDBALSKA REPREZENTACIJA BiH 12 years 6 months ago #21582

Sušić: Neka Papca ostave na miru

Da li sada treba da se pojedinci hvale da su ga vratili u reprezentaciju

Autor: A. S.
(Avaz sport)

Sušić: Imamo zlatne momke

Nekoliko dana nakon uspješnog debija na klupi reprezentacije Bosne i Hercegovine, Safet Sušić nije u oblacima. Iako bi pojedince nakon pobjede nad Ganom (2:1) zasigurno uhvatila euforija, Pape sasvim mirno odgovara na pitanja, bez hvalospjeva, i pored toga što je na Koševu pala 28. selekcija svijeta.

- Bilo je dobro, ali imam još problema. Moram pronaći prave igrače. U ovom trenutku najviše problema imam na lijevoj strani. Protiv Gane je Salihović odigrao odlično na toj poziciji, ali svi znamo da na njega ne mogu računati u kvalifikacijama kada bude najvažnije - kaže Sušić.

Da li je istina da pokušavate doći do Saše Papca?

- Pojedinci svašta pričaju... Ne mogu vjerovati kakvo je to ponašanje. Da li sada treba da se pojedinci hvale da su ga vratili u reprezentaciju i da bismo propali kao reprezentacija da to „oni“ nisu poduzeli? Sve ih molim da Papca puste na miru, kao što sam ga i ja pustio.

Papac: Sušićeva poruka je jasna

Smatrate da Papac sam mora donijeti odluku?

- Naravno! Moja poruka je da nam je potreban i da su mu vrata reprezentacije širom otvorena. Ako i on smatra isto, tim bolje za sve nas. Nema potrebe da sada pojedinci pokušavaju preko svojih veza i Sašine rodbine doći do njega. To neka zaborave.

Džeko i Ibričić su postigli dva gola?

- Raduje me svaki gol koji naši postižu. Najvažnije je da se čuvaju povreda i da igraju u svojim klubovima. Mi imamo sjajnu reprezentaciju. Momci zaista zlatni. Pratim sve njihove nastupe.

U subotu ste pratili prvo poluvrijeme na Koševu između Sarajeva i Modriče?

- Otišao sam, jer sam obećao da ću pratiti mečeve Premijer lige. Bilo je hladno, ispod minusa i ostao sam samo jednu polivrijeme. Bit će još posjeta stadionima.

Da li se neko ime našlo u zapisniku?

- Uvijek se nešto nađe. Za sada samo pratim.

Kakvi su Vam daljnji planovi?

- Do kraja naredne sedmice ostat ću u Sarajevu. Nakon toga ću na nekoliko dana otići u Pariz i ponovo se vratiti u BiH - kazao je Sušić.

Šta je sa Edizom Bahtijaroluom, Turčinom koji je pristao da igra za BiH?

- On je trenutno na čekanju. Malo sam gledao mečeve Ankaragudžua i u posljednje vrijeme ne igra u prvoj postavi. Zbog toga je najviše na čekanju, a potrebna je i procedura da se dobije naš pasoš rekao je Sušić.

Odgovor:FUDBALSKA REPREZENTACIJA BiH 12 years 3 months ago #23032

Sto nas 15000 obrukase pred zutim svedama. Bio sam na utakmici i nista nisu pokazali pred onolikim nasim narodom koji je dosao da ih bodri iz sva srca. Ovu sedmicu je ostalo samo da nas svede zajebavaju na posu.:S :dry: :unsure: :angry:

Odgovor:FUDBALSKA REPREZENTACIJA BiH 12 years 3 months ago #23034

• Teva
  • Teva's Avatar
  • Moderator
  • Moderator
  • Objave: 6796
  • Thank you received: 10
Ma nema veze komsija ba. Bitno je da se raja druzi i da se vidi da nas ima svakuda...
Nego imal koja slikica da vidimo kakva je bila atmosfera makar na pocetku ???
ucinimo nesto za nas grad

Moderators: Mustafawebmaster
Time to create page: 0.057 seconds