Rogatica Home Page

Switch to desktop Register Login

Welcome, Gost
Username: Password: Remember me

TOPIC:

Odgovor:Bascanstvo (povrtlarstvo) 13 years 2 months ago #16964

• Teva
  • Teva's Avatar Topic Author
  • Moderator
  • Moderator
  • Objave: 6796
  • Thank you received: 10
A vidi kako se zuti Bosna na ovoj tikvi u Irfinoj basci u Tekiji.
Sliko ljetos.:woohoo:

[img size=150]http://www.rogatica.org/teva/avgust 2009/DSC04531.JPG[/img]

:)
ucinimo nesto za nas grad

Please Prijava to join the conversation.

Odgovor:Bascanstvo (povrtlarstvo) 13 years 2 months ago #16966

Neki dan sam pobro tikve, ima ih po 20 i vise kila. Kad uslikam postavit cu ih da vidite.

Odgovor:Bascanstvo (povrtlarstvo) 13 years 2 months ago #16968

• Teva
  • Moderator
  • Moderator
Uslikaj i ja cu svoje samo mi je jos rano.
Jos uvijek rastu.:woohoo:

Odgovor:Bascanstvo (povrtlarstvo) 13 years 2 months ago #16969

• Teva
  • Moderator
  • Moderator
Evo samo da vidite kakve su bile ljetos. Ofarbo ih da budu ko Bosna.:woohoo:
A ova velika je Dedina, ove godine ozbiljno ako Bog da.:)

:)

Last edit: by Teva.

Odgovor:Bascanstvo (povrtlarstvo) 13 years 1 month ago #17418

Najteža tikva na svijetu
Zanimljivosti | 10.10.09 14:38

Učiteljica matematike iz američke savezne države Ohio je uzgojila najtežu tikvu na svijetu. Tikva je težila 782 kilograma.

Christy Harp sa svojom tikvom šampionkomNa takmičenju u Canfieldu gdje su birali najtežu tikvu, slavila je Christy Harp iz mjesta Jackson Township. Njena tikva šampionka je vagala 782 kilograma te je proglašena za svjetsku šampionku. Cristy je za svoj trud koji je uložila u uzgoj ove šampionke dobila nagradu u iznosu od 2.500 dolara.

Odgovor:Bascanstvo (povrtlarstvo) 13 years 1 month ago #17427

Poslije ove slike neznam i vrijedi li da ja postavim slike mojih tikava. Al postavit cu, vec su u pripremi.

Odgovor:Bascanstvo (povrtlarstvo) 13 years 1 month ago #17429

Baš si me slatko nasmijao. Koliko samo košpica će biti iz ove tikve?

UZGOJIO DŽINOVSKE TIKVE

Autor Nedzad Subota, 22 Avgust 2009 16:02

Jovo Pantelić iz sela Kruhari, ugojio je neobične tikve čija je dužina ovih dana dostigla rekordne razmjere. Ovaj povratnik je izmjerio tikvu čija dužina iznosi gotovo metar i pol. Pantelići kažu kako su sjeme ove neobične tikve slučajno kupili na pijaci, te da su plodovi u međuvremenu narasli do neslućenih razmjera. Jovo kaže kako na svom imanju uzgaja gotovo sve povrtlarske proizvode sem duhana. Neobične tikve koje je uzgojio su, kako kaže, vrlo ukusne. Ono što je neobično za njih je da ukoliko se s ploda otkine dio, tikva i dalje raste. Jovina supruga Stojanka kaže kako su tikve veoma ukusne, te da se daju pripremiti za jelo na razne načine.Tikve nisu jedini neobični proizvode kojeg su Pantelići uzgojili na svom imanju. Jovo s ponosom pokazuje krastavac čija dužina iznosi 51 centimetar. Tu su i neobične ukrasne tikve u narodu poznate pod nazivom „sakaske“. One su se nekada sušile u koristile kao posude. Jovo kaže kako su u prošlosti upotrebljavane i kako bi se neplivači naučili plivati.

Last edit: by mirsad_d.

Odgovor:Bascanstvo (povrtlarstvo) 13 years 1 month ago #17430

Nas covjek Fadil iz Dubice,pa ovdje u Strazburu ima bascu i tako nas jednom pozvao na rostiljanje.Bilo nas 4,5 porodica,al taj dan mi je ostao u sjecanju,ne zbog rostiljanja vec bas zbog njegovih tikvi.Sjedimo tako a meni oko zasta na cosak basce,nesto debelo razvuklo se duz ograde,al kako je i trava osvojila ne mogu bas da raspoznam sta je.I radoznala kako sam,ustanem da vidim.U momentu sam pomislila da je piton,a imam fobiju od glista...kolko sam se prepala,da vam ne pricam.Skocise svi a oni koji su znali za Fadilove tikve pocese se smijati.I tad mi oni kazu da je u Ginisovom rekordu,a usput mi pokaza i clanke iz regionalnih novina koje on tu cuva u kucici u basti da se folira kad mu drugi bastovani pocnu faliti svoje tikve.:)
Zaboravila sam kolka je duzina tacna rekordnoj tikvi,al znam da je dobro preko dva metra.

Odgovor:Bascanstvo (povrtlarstvo) 13 years 1 month ago #17431

• Teva
  • Moderator
  • Moderator
Ova prica o Fadilovoj dugackoj tikvi mi je nesto poznata.:woohoo:

Odgovor:Bascanstvo (povrtlarstvo) 13 years 1 month ago #17436

:) Mora da si procito tamo negdje u Ginisovim rekordima,a nista ne reci da nije usput pisalo i kolko se Sedina prepala.;)
Ma salim se,tako jednom sjedimo,nesto smo slavili famelijarno i muskinje malo vise popilo,i ispraca nas dajdja Faid a nimalo bolji od mog Saje,pa mu kaze:"Ako te policija zaustavi,samo him reci da si sjedio kod Faida" :)
Odoh ja opet opet od teme,vratimo se tikvama.:)

Moderators: TevaMustafawebmaster
Time to create page: 0.045 seconds