Rogatica Home Page

Switch to desktop Register Login

Welcome, Gost
Username: Password: Remember me

TOPIC: Moji školski dani

Odgovor:Moji školski dani 7 years 7 months ago #35094

• Mustafa
  • Mustafa's Avatar
  • Moderator
  • Objave: 6600
  • Thank you received: 54
evo jos jedne price iz prve godine skolovanja
mozda bude jos koja

Moje đačko doba u Sarajevu – Priča 24

Dva dinara druže!?

PrMedju prvim tekstovima sam opisao probleme koje smo mi novi domci imali u ulici Porodice Foht, gdje smo skoro dvije godine imali probleme koje sam opisao. Ono što je pozitivno u toj priči je činjenica da smo tu ulicu mogli izbjegavati i pronalaziti druge puteve kako do škole tako i do naše menze.
To nam je i uspijevalo, mada smo nastojali ići tom najkračom maršutom i na kraju smo se za to i izborili...
Veći problem od ovoga nam je bio problem sa maturantima i nekim ufuranim frajerima od kojih se isticao momak po nadimku koje mu je dao Milenko – a prozvao ga je Starkaa..
Bio je maturant ugostiteljsko turističke škole i imao je sobu odmah do naše. Onizak rastom, spreman uvijek za marisanu, sitne lopovlike, krađe i sve ostalo što uz to ide. Bio je rodom iz Fojnice. Tip je bio po prilično opičen i nije se bojao vaspitača ni 1%. Dolazio je u dom kada je htio, često i u veselom stanju...
Imao je specifičan govor – onako malo promukli i otezujući glas.
A starije domce je pozdravljao sa:
Đe si starkaaaa!
Onako malo ga otegne. Valjida zato što je bio maturant pa je pozdravljao učenike koji su bili 3 i 4 godina sa njegovim:
Đe si starkaaaa!?.
I Milenko mu odmah da nadimak Starka (ali naravno da ovaj nije znao)..
E kakve smo probleme imali...
Pošto je u sobu 15 došlo 5 fazana (Ekrem, Zafer, Milenko, Edin i ja) on je to nastojao maksimalno iskoristiti i uspijelo mu je pa recimo nekoliko mjeseci.
Uđe nam u sobu i onako sa vrata Kevriću baci 2 dinara i kaže:
Momci kupite mi: litar cole, malboro i Jadro keks. Požurite nemam vremena za čekanje..
Mi se sgledamo i ša ćemo moramo kupiti jer nam marisana ne gine... sakupimo mi tako nekih 20-tak dinara koliko je potrebno za to, kupimo šta je rekao i neko mu to odnese u sobu...
I tako navrati on jednom sedmični ili u 10 dana i uvijek isto...
Ekonomski nas ubi.. Skoro svi bankorotirali radi njega...
Jednom tako dođe i baci opet 2 dinara Kevriću i kaže momci ne moram ponavljati znate ša ćete kupiti, i zatrvori vrata, ali ih odmah otovri i doda: Ne zaboravite kusur da mi vratite...
Vratili mu mi kusur 2 dinara koliko je idao a onti se vrati i reče:
- Momci ja sa vama jaranski a vi me kradete.
- Jel to lijepo. Pa nije?!
- Hajde fino vratite kusur, koji bi trebao biti 10 dinara...
- Hajde sakupite još 8 dinara koliko mi fali, i nemojte da dugo čekam jer se čekanjem kusur povećava....
I tako nama poslije izvjesnog vremena „pukne film“ i odlučimo jednom da bojkotujemo: kaže Milenko ja ne dam više, Ekrem isto, Zafer i svi redom... Razbježimo se mi po sobama, krijemo se od njega..
Došao on kasnije u sobu nigdje nikoga a njegova 2 dinara leže na Kevrićevom krevetu. U sobi samo Nurija, sjedio on tako malo i otišao... Kasnije nas Nurija sabirao po domu..
I tako smo se krili iz dana u dan .. Pratimo otprilike kada će doći i obično neko ga snimi i upozori ostale:
Eto Starkee... !?
Obično se rasturimo po cijelom domu, ni slučajno ne idemo svi u istu sobu već pojedinačno...
Dolazi on u sobu ali nikako da nas nađe, i tako nakon izvjesnog vremana mu dosadi da nas traži, jer je vidio da smo odlučni i pored njegovih prijetnji koje nam je upučivao...
I okani se on nas i mi se konačno vratismo u svoju sobu ne strahujući više od Starkee...
A poslije izvjesnog vremena poče i nas pozdravljati sa onim njegovim:
Đe si starkaaaa!?.
Last Edit: 7 years 7 months ago by Mustafa.
The administrator has disabled public write access.
Moderators: Mustafa
Time to create page: 0.157 seconds