Rogatica Home Page

Switch to desktop Register Login

Welcome, Gost
Username: Password: Remember me

TOPIC:

Odgovor:Bijo u Legiji,pa se nestidim 14 years 1 month ago #6637

• Mare
  • Mare's Avatar Topic Author
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Objave: 1478
  • Thank you received: 1
Evo stigosmo na ulaznu kapiju.Legijonera sa bijelim kapama,podoficira i oficira sa crnim.Zelene beretke.Gledam kroz prozor autobusa.Velika i moderna kasarna.Ko mravinjac.Trce ,marsiraju,pjevaju iz sveg glasa,one,poslije sam ukapiro,vojnicke pjesme.Pjesme Legije.Autobus se zaustavi.I tada je pocelo.Docekase nas onako ko u Legiji.Vicu,galame.Postrojavaju nas.Ti ces tamo ti tamo.Mi ko kokos.Tjeraju nas u kokosinjac.Pokazase nam nase sobe,krevete,licne ormare.Sutradan u 5 sati utrcase u sobu.Ustaj te bando lijencuga.Ovdje je Legija,niste vise civili.Dorucak pa pravo u,ja je nazvo komunisticka radnja,Sve ti daju i dzaba.Vise uniformi.Cizme,vojnicke,gace,potkosulje,carape,sve.Pa nazad u sobu.Treba sve ispeglati i srediti u ormar.Tako tri dana.Pa cetvrtog poce obuka.

Please Prijava to join the conversation.

Odgovor:Bijo u Legiji,pa se nestidim 14 years 1 month ago #6640

Tvoja prica je vrlo interesantana.Jedva cekam nastavak

Odgovor:Bijo u Legiji,pa se nestidim 14 years 1 month ago #6655

• Mare
  • Platinum Member
  • Platinum Member
Ona prava vojnicka.Ustvari,obuka je pocela prvog dana.Svaki dan u jutro,trcimo.U pocetku u sportskoj odjeci.Poslije u vojnickoj.Uniforma i cizme.Na kraju uniforma,cizme i rusak od 35 kila.U to vrijeme zaradih puno zuljeva.Na nogama zbog novih cizama,na ledzima zbog ruksaka.Preko dana nedaju nam vise od deset minuta odmora.Osim za rucak i veceru,pola sata.Prvih mjesec i po "teorija".Casevi francuskog jezika.Montiranje i demontiranje puske.Pranje i peglanje uniformi.Inspekcija sobe ,ormara.Ako ormar nije sredzen,bace sve na patos.Imas pola sata sve to srediti.Pa se vrate.Gledaju i ponovo sve izbace.Moras sve ponovo sloziti.Taman zaspis a oni galame"Uzbuna".Moramo se obuci i postrojiti u hodnik.Poslije mjesec i po svi sa ruksacima penjemo se na kamijone.Pravac "nasa" farma.Legija kupila jedno veliko imanje.Kuca ,stala i puno zemlje okolo.Oni sa cinovima su u kuci.Mi ko stoka u ,fala bogu ,ociscenoj stali.

Odgovor:Bijo u Legiji,pa se nestidim 14 years 1 month ago #6658

• Mare
  • Platinum Member
  • Platinum Member
Ostadosmo mjesec i po.Tu zbog tezine zivota pocese da se desavaju i prve dezertacije.Iz kasarne kad smo dosli na farmu bilo nas je 42.U povratku ostalo 34.Osam je zbrisalo.Nisu izdrzali pritisak.To vam je legijin nacin da se otarasi slabih.Vracamo se.Pijeske.Kasarna je negdje oko 55 km.Tri dana poslije.Umorni smo.Kazu nam "Popravite vase uniforme,Ucicemo u kasarnu.Pjevajte.55 km sa rusakom od 35 kila.Pjevaj.Pjevamo.Ulazimo u kasarnu.Ceka nas pukovnik.Cestita nam za uspijesno izveden zadatak.Od 34 ostalo 25.Ostali u bolnici.A poslije saznah bacili ih napolje.Bog oprosti ma Legija,ona ne oprosti.Nastavljamo nasu obuku.Sve nas je manje.Ostadosmo 21.Od 42.Evo stize dan zakletve.Do sad nismo imali pravo nositi bijele kape.Taj dan postadoh pravi Legioner.Stavih onu bijelu po prvi put na glavu.Bijo sam u isto vrijeme srecan i tuzan.Srecan jer sam uspijo, tuzan jer sam izgubijo.

Odgovor:Bijo u Legiji,pa se nestidim 14 years 1 month ago #6731

• Mare
  • Platinum Member
  • Platinum Member
Bijo sam srecan,ponosan na mene.Nisani znao da sam u stanju uraditi sve to sto traze ze vrijeme obuke.Trcati i marsirati kilometrima,natovaren ko magare,pucati,skakati,puzati kroz kanalizaciju.Onu pravu kanalizaciju.Tada sam i ukapiro onu nasu izrecicu."Naci se u govnima do usta"150 metara.Povratijo sam ja mislim tri ili cetri puta.Izlazimo iz kanalizacije.Smrdimo ko tvorovi.Noc je.Pa hajde trcecim korakom pravac"jezero".Ustvari bila je to velika bara.Duboka oko 1,5 metara i siroka stotinjak.Zadatak je preci baru.Ulazim u vodu.Hladna.Cizme propadaju u blato.Imam osjecaj da ja zivi pijesak.Treba mi pet minuta da predzem jedan metar.Kad smo bili na pola puta isfoliram da sam se ko bajagi zaglavijo.Ustvari malko cucnuo pa pod vodom trljam onu moju uniformu.Perem se.Pa nastavljam.Sat vremena za 100 metara.Kad sam iziso iz vode,padoh.Noge vise ne drze.Nema ni jedan dijo tijela koji me ne boli.Imam osjecaj da ce mi pluca eksplodirati.Umjesto da nam cestitaju starijesine galame."Sta je bando ljencuga.Da sam poslo moju nanu bolje bi uradila ovo.Hajde ustaj te,necemo ovdje spavati.Vracamo se na farmu.Cizme su pune vode,kao i uniforma.Da ne govorim za rusak.Deset puta tezi.Kad smo stigli,oko 6 sati rekose nam prvo svi da se istusiramo.Ja mislijo da cemo poslije ici na spavanje.Treba te oprati sve sto ste isprljali u kanalizaciji rece nam starijesina.Umorni smo.nismo spavali ima 36 sati.Pa sa svim onim sto smo prodeverali oci se zatvaraju same.Ima ljudi koji peru sjedeci pa se samo svale.Spavaju.Starjesine ga ufate,tresu ga,galame da se probudi.Odgovaraju ko bokseri koji su dobili jedan dobar aperkat u bradu.Jedan im rece da je umoran."U Legiji nema umornih.U Legiji su Legijoneri i oni nkad nisu umorni"Odbrusi mu komandir.Poslije mi nastavismo ono pranje.Onaj sa puskom u zraku,za kaznu, trci oko farme i mora da se dere."U Legiji nema umornih,U Legiji su Legioneri koji neznaju sta je umor".Dva dana poslije je dezertiro.Eto zasto sam bijo srecan i ponosan.

Odgovor:Bijo u Legiji,pa se nestidim 14 years 1 month ago #6733

• ermin pawa
  • ermin pawa's Avatar
  • Junior Member
  • Junior Member
  • Nas uzor je Poslanik s.a.w.s; Nas ustav je Kur'an
  • Objave: 162
Mare divim ti se majke mi SVAKA ĆAST !!!
Budi tamo gdje je potrebno Miz Rogatica

Odgovor:Bijo u Legiji,pa se nestidim 14 years 1 month ago #6820

• Mare
  • Platinum Member
  • Platinum Member
Pokuso pisati ali me masina izdala

Odgovor:Bijo u Legiji,pa se nestidim 14 years 1 month ago #6821

• Mare
  • Platinum Member
  • Platinum Member
Evo me cekam da mi kazu u kojem bataljonu Legije cu nastaviti moju avanturu.Kad sam iso na raport kod pukovnika ja zatrazijo da idem u Afriku.U Dzibuti.Nikad nisam bijo pa rekoh mi da vidim.Poslije par dana dobijam informaciju da je moja zelja ispunjena.Za dvije sedmice idem za Dzibuti.U civilnom odjelu sa kartom uzmem voz.Sam.Pravac Pariz.Na peronu me cekaju dvije bjele kape.Predstavljam se.U redu,rece mi jedan,bas tebe cekamo.Odvoze me u onu istu kasarnu gdje sam zakuco po prvi put,da se angazujem.Pokazu mi gdje je moja soba.Unutra vec petorica Legionera.Upoznajemo se.Zovu me zeleni.Izlazim sa obuke.Oni svi izmedzu pet i deset godina u legiji.Pitaju me odakle sam?Iz Juge,rekoh.Jedan se dize.Velik covjek.Najmanje dva metra."Dzesi coce,zemljace.Ja sam crnogorac.Odakle si"?Iz Rogatice,Bosanac odgovorih.Dobro mi doso u legiju,i ako te neko zajebaje reci mi,ja cu se postarati da te pusti na miru.Drago mi naso zemljaka.Sa njim sam provodijo sve slobodno vrijeme.U medzu vremenu svaki dan dolaze iz svih bataljona legije u Francuskoj svi koji treba da idu u Dzibuti.2 Novembar.Stizemo kasno nocu na ajrodrom.Bicemo u Dzibutiju sutra ujutro.Avijon polijece.Odozgo sa visine gledam Pariz.Milijon,ili vise sijalica.Eto zasto ga zovu grad svijetla.Kad smo napustili Pariz napolju je bilo lose vrijeme.Kisa i nekih 7 stepeni.Sutra sam u Africi.

Odgovor:Bijo u Legiji,pa se nestidim 14 years 1 month ago #6850

• Mare
  • Platinum Member
  • Platinum Member
U avijonu tisina.Gledam kroz prozor.Vidim s vremena na vrijeme svjetla.Pokusavam da ukapiram preko koje zemlje prelijecemo.U neko doba poce i da svanjava.Javljaju nam da cemo se uskoro spustiti na medzunarodni ajrodrom Dzibuti.Kazu da je lijepo vrijeme i da ima 25 stepeni.Izadzem iz avijona.Vrucina je.Ceka nas autobus.Gledam sofera kako je obucen.Bijela kapa,kosulja kratkih rukava,kratke pantalone(sorc),cipele i carape dokoljenice.Izlazna uniforma koju cu i ja nositi slijedecih 24 mjeseca.Pravac kasarna.Prolazimo kroz grad.Gledam.Sve je drugacije nego u Francuskoj.Ljudi,kuce,zene,djeca,krave,autobusi ama bas sve.U kasarni poslije dorucka pravac magazin.Dijele nam obucu i odjecu.Sunce pocinje da przi.Pocinjem da svatam zasto tu malu zemlju izmedzu Etijopije na sjeveru i Somalije na jugu ,zovu »przena zemlja ».Ovdje nema proljeca,ljeta,jeseni i zime.Imaju dvije sezone.Vruca i hladna.Sad smo u hladnoj a napolju 35 stepeni.Kako li ce biti u vrucoj sezoni

Odgovor:Bijo u Legiji,pa se nestidim 14 years 1 month ago #6932

• Mare
  • Platinum Member
  • Platinum Member
Prve dvije sedmice nista se ne desava.Vodaju nas ko turiste.Vidili smo skoro cijelu zemlju.Poslije idemo jedan po jedan u pukovnikovu kancelariju.U Dzibutiju legija ima tri kasarne.Glavnu u Dzibutiju,glavnom gradu i dvije manje u malim selima,razbacanim po teritoriji.Mene poslase u jedno od tih sela.Konjica rekose mi.Blindirana vozila na cetri gume.Imaju reputaciju da su najstrozi u legiji.Nemam izbora moram.Stizem sa jos petoricom.Pravac kapetanova kancelarija.Objasni nam u koje razlicite vodove idemo.Vode nas poslije kod sefova voda.Prdstavljamo se.Objasnjavaju da sam proso onu opcu obuku.Sad ce poceti specijalizacija.Za mene rekose posto im fali pucaca ja cu postati pucac.Pucacu metke od 90mm.Obuka je izmjesana sa svakodnevnim poslom.Cekam prvu platu u Dzibutiju.Dosla je.Deset puta veca nego u Francuskoj.A zivot u Dzibutiju deset puta jeftiniji.Evo i ja uzeo boya.Boj je Dzibutijanac koji ima pravo da udze u kasarnu.Oni nam peru i peglaju odjecu.I ti ga platis na kraju mjeseca.Dani prolaze.Izmedzu teorije i prakse.Prepoznati sve Ruske i Americke avijone i tenkove i tehnika ratovanja.to je teorija.Pucanje i sto nisam volijo ciscenje.Sedam ljudi da ociste onu cijev od 90mm.I tri sata.Sef dolazi sa bijelim rukavicama.Uvuce ruku i trlja.Ako je rukavica prljava svi smo kaznjeni zabranom izlaska.Pa jednom sedmicno straza.24 sata.Sat i po straze tri sata odmora pat ako citav dan i noc.U kasarnici ima i Klub.Nesto ko nas kafic.Otvoren do ponoci.Kad sam iso prvi put,po trdiciji sam »moro » popiti veliku kriglu koju zovu Bijela kapa.U krigli mjesavina svih zestokih pica koja ima klub.Odvratno je ma moras popiti jer te svi gledaju.15 minuta poslije iso sam u wc .Sve povratijo.

Moderators: Mustafawebmaster
Time to create page: 0.127 seconds