Moje đačko doba u Sarajevu 2 dio
Dom učenika ”Slaviša Vajner Čiča” Sarajevo
Bilo je to nezaboravno vrijeme, jer kao 15-to godišnjak biti u Sarajevu i izrastati iz dječaka u momka je uistinu velika škola.
Osim što sam išao u srednju medicinsku školu na Bjelevama (odmah do doma Ljubica Ivezić - dom za nezbrinutu djecu), bio sam smješten u Domu učenika ”SVČ” na Vrbanjuši, sve četiri godine.
Bilo je to doba od 1978 – 1982 godine.
Raja u domu je bila većinom iz obližnjih opština - Vareš, Olovo, Breza, Travnik, Vitez, Rogatica, Goražde, Sokolac, Han Pjesak, Višegrad, Trnovo, Foča, Kreševo, itd., ali je bilo raje i iz Hercegovine Čapljina, Mostar….
Dom lijevo na Vrbanjusi u gornjem cosku - desno mezarje i tekija u donjem cosku
Tekija na Vrbanjusi - ovom ulicom smo uvijek isli kad bi htjeli na Bascarsiju - ulica izlazi pored FIN-a, Bakija i taksista pravo na tramvajsku stanicu Bascarsija
Dobro se sjećam prvog dana kada sam došao u Dom sa babom i majkom a.r.. Ušli smo u kancelariju, gdje sam upoznao svog vaspitača Sabita Šehovića. O njemu tada ništa nisam znao, ali sam ga kasnije dobro upoznao i o njemu ću napisati posebnu priču koja se dotiče i Rogatice..
Kratko mi je objasnio o pravilima i zakonima koji vladaju u Domu, o mojim pravima i obavezama. Kasnije smo to morali sprovodirti u dijelo. Pored Sabita u domu su radili i drugi vaspitači Mašović Mahmut – Mašo, Pero, Jozo, i dvije Nade. Pero je bio Upravnik našeg doma - naše zgrade u Ulici Porodice Foht na broju 90.
Sam Allah zna koliko sam puta prosao ovom ulicom - Ulica Porodice Foht
Osim ove lokacije dom je imao još tri lokacije dvije za djevojčice / djevojke i jednu za dječake / momke. Druga zgrada za dječake/ momke nalazila se nedaleko od muzičke škole, a zgrade za djevojke bile su jedna na Bjelavama malo dalje od medicinske škole a druga ca. 200 m kosom ulicom od Muzičke škole (iznad pijace Markale).
Naša zgrada je bila najudaljenija od kuhinje (menze) koja se nalazila u drugoj zgradi za dječake / momke, tako da je bilo poprilično naporno ići svaki dan na večeru ili subotom i nedeljom na doručak posebno u zimskim prohladnim sarajevskim danima…
Ali šta je tu je većinom smo morali ići da jedemo, utoplimo se, uvučemo glave u ramena, smrznute ruke u džepove i žurimice prema menzi.
Prva godina kako u domu tako i u školi je bila najteža. U Domu si ”fazan” (svi novi koji dođu tako ih zovu). Stariji domci 3-ća i 4-ta godina su bili već mangupi i imali su svoje društvo njih 5-6 (kao mala banda) i harali su domom. Pored njih bilo je nekoliko kabadahija kojima banda nije bila potrebna da bi vladali sa domcima koji su tek došli. Njih je bilo nekoliko, bili su poprilično razvijeni, jaki i nisu se plašili ni vaspitača niti lokalnih bandi.
Jednostavno mnogi su morali izvršavati zadatke koje ti postavi, ili u suprotnom znase šta ga slijedi.
Kada preguraš prvu godinu, ulaziš u drugu gdje si ”gušter” i još uvijek si na meti ovih starijih doduše manje, ali ipak nisi miran. Kada završiš drugu godinu otprilike prestaju ovi problemi i ti si sad već džomba tako da ovih i sličnih smicalica nema…
Legenda:
3 zgrada u Ulici porodice Foht
2. Menza (II zgrada gdje su bili djecaci/momci)
Legenda:
4. Medicinska skola
5. zgrada za djevojke na Bjelavama
6 II zgrada za djevojke iznad Markala
Inače život u domu je velika škola i prinuđen si htio to ti ili ne da razmišljaš svojom glavom i da donosiš male i velike odluke…
Moja prva soba je bila soba br 15. To je soba u prizemlju doma i odmah do ulaznih vrata sa lijeve strane. To nije bilo nimalo dobro jer domci koji zakasne lupaju na vrata doma, a kada nočni čuvar ne dolazi, onda počnu lupati na naš prozor s ciljem da im zovnemo čuvara da im otvori. To nije problem ako je lupanje do 23 ili 24 sata, ali veoma često se dešavalo da ta lupnjava dolazi poslije ponoći, pogotovo petkom i subotom…
Osim mene u domu sa naše opštine su bili Kepeš Hasib iz Žepe koji je išao u likovno-umjetničku školu i bio je stariji od mene i Pečenica Dragiša moje godište koji je išao u istu školu kao i Hasib, ali je poslije prve godine našao privatni smještaj. Hasib je bio poprilično krupan pa skoro dvometraš i mi smo prema njemu bili ko neka dječica. Bio je možda ponajači u domu, ali sa živcima ko konopac. Bilo je onih koji su htjeli da ga provociraju, pa i onih prvačića koje navrate ovi stariji. Ali Kepeš je nas ve provokacije mirno reagovao. Samo sam ga jednom vidio da ga je neko uspio izprovocirati, kada je Hasib onako velik i ljutit skočio u učionici, odmah su 3-4 klupe pale na pod a ovaj što je provocirao je brzinom najbržeg atletičara ispario. Kepeš ga je tražio 1-2 sata onako ljutit, ali ga nije našao i kasnije se smirio….
Inače vaspitači su se trudili da u domu vlada disciplina i u tome su djelimično uspjevali, kod učenika prvog pa i drugog razreda. Kod ovih starijih to im baš nije polazilo za rukom, mada su i ti učenici imali respekt prema vaspitačima…
Imali smo sve planirano od ustajanja, učenja, odlazaka u školu do slobodnih aktivnosti. Sve to sprovodiš u djelo dok si prva pa i druga godina, a kasnije već upadaš u druge šeme i nalaziš razne krivine kako da izbjegneš obaveze.
Sjećam se kako smo uspijeli doći do duplikata ključa od sobe, to je bio pravi mali podvig kako smo uspijeli doći do ključa i isti kopirati a kasnije koristiti, a da to vaspitači nisu primjetili. Sobe se zaključavaju kada je obavezno učenje i moraš biti u učionici. Osim toga ulaz na sprat je imao željezna vrata sa katancom koji se zaključa i do tog ključa smo uspijeli doći. Pojaviš se 10-tak minuta na učenju da te vaspitač vidi i kasnije se ispariš u vidu magle…
Problem u domu su bila česta obijanja ormara. Tako da u ormarima nisi mogao imati ništa kvalitetno a da ne strahuješ da će ti upravo to u narednih par dana nestati… Otprilike smo mi znali ko krade, ali nikoga nismo uhvatili na djelu tako da većinom ti lopovi su ostajali nekažnjeni…
Ono što je karakteristika života u domu je i ”vožnja biciklom”, ”sviranje gitare” izvrtanje kreveta i plastične kese sa vodom koje su letjele sa spratova…
Vožnja bicikla kao i sviranje gitare se dešavala u noćnim satima kada se utanjalo u duboki san. Dolaze mangupi tiho u sobu stave komad papira među prste noge ili ruke i taj papir zapale. Čekaju par sekundi da žrtva počne mlatiti nogom ili rukom počne smijeh i trka kroz domske hodnike… Izvrtanje kreveta je bila česta pojava i dešavala se opet u noćnim satima, uđu lagano u sobu izaberu žrtvu i izvrnu krevet, žrtva se tako nađe na podu često pod drugim krevetom i dok dođe sebi prevrtači su već daleko, a hodnikom odjekuhje smijeh ha ha ha…
Poljevanje vodom iz plastičnih kesa je bilo na svu sreću samo u proljetnjim mjesecima. Napuni se kesa vodom ode se nas prat i ispod proyora se čeka žrtva. Kada žrtva naiđe baca se kesa koja ovog obično pogodi i dotični bude nenadano okupan…
Posebna priča je gledanje TV-a u tv-Sali. E to je bio cirkus. Obično su serije bile glavni hit i naravno utakmice fudbalske reprezentacije. Serije koje su bile u modi koliko se sjećam su Vruć Vjetar, Sivi dom …..
Na samom ulazu doma neko je napisao grafit koji je stajao sa desne strane a na kojem je bijelim slovima pisalo ”domski učenici” neko je crnim sprejom ispred ucenici stavio m tako da je natpis tu stajao sve cetiri godine koliko sam ja bio u domu a pisalo je ”domski mučenici”….
Nastavice se….