Rogatica Home Page

Switch to desktop Register Login

Welcome, Gost
Username: Password: Remember me

TOPIC:

Odgovor:Fikrina kuhinja 13 years 2 weeks ago #16704

• Teva
  • Teva's Avatar Topic Author
  • Moderator
  • Moderator
  • Objave: 6796
  • Thank you received: 10
U Tursku radnju i kupi, neka zitarica.;)
A mozda moze i u keske, mmmmm.:woohoo:
ucinimo nesto za nas grad

Please Prijava to join the conversation.

Odgovor:Fikrina kuhinja 13 years 2 weeks ago #16710

Aaa,neka zitarica.:) bas ti hvala Teva sto mi objasni.Ja u Turskoj prodavnici znam kupiti pekmez(pise velikim slovima :) ),kahve,pasteta,kiselih paprika iliti kupusa kad nemam svog,kukuruznog brasna sitnog ili krupnog (ono od oka,ne znam kako se zove),crnog brasna,tarhan halve (jesil to probo?),i onog ostalog ,mesa,sudjuka i kolaca ako mi se dopadne usput.

Odgovor:Fikrina kuhinja 13 years 2 weeks ago #16716

-
:)

Bulgur je ustvari ili bolje receno, su ustvari, grubo usitnjena psenicna zrna, dobivena prekuhavanjem psenice, pa nakon susenja grubo usitnjena. Ovim nacinom prerade, bulgur kasnije u spravljanju ne zahtijeva duze kuhanje kao sto je inace potrebno za normalna psenicna zrna odnosno psenicu. Bulgur dolazi sa Orijenta i ja ga kupujem u turskoj radnji.

Pravila sam ovu salatu od bulgura i veoma je ukusna:

Sastojci za cetiri osobe:

Bulgur salata

200 g Bulgur
400 ml vode ili supe od povrca
200 g paradajza
200 g krastavca
1 crvena i zuta paprika
4 kasike maslinovog ulja
1 struka persuna
1 glavica luka
Sok polovice limuna
So i biber

Nacin pripreme:

Bulgur u vreloj vodi ili jos bolje supi od povrca kuhati na tihoj vatri poklopljeno oko 20 minuta i nakon toga ohladiti. Paradajz, krastavac, luk i papriku sitno izrezati, persun takodjer sitno isjeckati. Sve dodati ohladjenom bulguru, a potom i maslinovo ulje, limunov sok i zacine. Nakon toga sve dobro izmijesati. Zrna bulgura trebaju biti fino rastresena.Tokom kuhanja bulgur ce pokupiti svu vodu i veoma nabubriti te tako zrna trebaju biti fino rastresita.

U nekim receptima stoji i da ga je dovoljno u ovako vreloj vodi ili supi pustiti 20 min. da nakvasa.

Last edit: by ponekad ovdje.

Odgovor:Fikrina kuhinja 13 years 2 weeks ago #16717

:) E sad znam i ja sta je bulgur,:blush: i imam u frizideru (ruku na srce,kupovnu bulgur salatu),to samo moj Sajo voli.A ja ga sinoc pitam:Sajo znas li ti sta je bulgur?Kaze:"ne znam".

B) E hocu ga i zezati,samo da dodje s posla.

Hvala na informacijama ponekad_ovdje.Htjela sam ja pitati Tevu:Pa sta se stavlja u keske?...al me bilo strah da mi ne odgovori:"bulgur".

Last edit: by Sedina.

Odgovor:Fikrina kuhinja 13 years 2 weeks ago #16739

• Teva
  • Teva's Avatar Topic Author
  • Moderator
  • Moderator
  • Objave: 6796
  • Thank you received: 10
A ja lupio, lici mi na tursku rijec pa kontam u njihovim radnjama se moze kupiti
raznoraznije zitarica...:woohoo:
ucinimo nesto za nas grad

Odgovor:Fikrina kuhinja 13 years 2 weeks ago #16744

• Mare
  • Mare's Avatar
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Objave: 1478
  • Thank you received: 1
Evo kako mozete ukrasiti vas hastal.

Odgovor:Fikrina kuhinja 13 years 2 weeks ago #16745

• Mare
  • Mare's Avatar
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Objave: 1478
  • Thank you received: 1
A moze i ovakoB)

Odgovor:Fikrina kuhinja 13 years 2 weeks ago #16746

BAJRAMSKA SOFRA
Piše: Adnan Učambarlić

Bajrami su praznici mira i za bajramskom sofrom bajramuju i mire se oni koji su se zavadili iz bilo kojih razloga, a muslimani često pozivaju i članove drugih vjerskih zajednica da objeduju i slave s njima, kako bi na taj način širili duh tolerancije.

Bajramska sofra i zijafeti

Bajramska trpeza ili Bajramska sofra, kako se još kaže u Bosni i Hercegovini, mora biti specijalna: domaćini postavljaju sto koristeći najbolji stolnjak, tanjire i pribor za jelo koje imaju u kući. Ručak je izuzetno obilan, a neke od tradicija nalažu da mora uključivati najomiljenije jelo svakog člana porodice.

Gusto zanimljivost: Najčešća riječ koja se nalazi u imenima nacionalnih restorana - aščinica u Bosni i Hercegovini je sofra.

U turskom jeziku, riječ sofra se koristi sa značenjem trpeze, stola za objed, a u bosanskom jeziku često ima prošireno značenje i na samo jelo pripremljeno i postavljeno bilo na sto ili na demirliju. Mnogi su u svom djetinjstvu čuli riječi svojih starijih ukućana: “Ne diraj sofre, dolaze nam gosti”, što znači: “Ne diraj jela koja su servirana za goste” ili “Bujrum, sofra je spremna”, to jest: “Izvolite, jelo je servirano.”

Gusto napomena: Bajramski ručak u Bosni i Hercegovini najčešće počinje supom ili čorbom, nakon čega slijedi neko varivo (sarma, bosanski lonac i slično), a zatim pite, pa pečeno meso sa povrćem te slatko.

Bosanska kuhinja mnogo toga duguje svojoj otomanskoj prošlosti, tako su jela na bajramskoj trpezi najčešće specijaliteti sa turskim uticajem. Domaćica kuće obično za glavno jelo napravi begovu čorbu, bosanski lonac (bosanski paprikaš od povrća i mesa, tradicionalno kuhan u zemljanoj posudi), hadžijski ćevap (teleći paprikaš), musaku (od faširanog mesa i krompira), različite dolme (punjeni crni luk i paprika) i sarmu (uvijeni listovi kiselog kupusa punjeni mesom i rižom). Na stolu su nezaobilazne i različite pite.

Slatkiši su vrlo bitan element bajramske trpeze - najčešće su teški, porijeklom turski i preliveni agdom. Za njihovu pripremu generalno je potrebno prilično kulinarsko iskustvo, a najčešće su to baklava, ružice, tufahije i halva.

Za Bajram se spremaju tzv. zijafeti (meniji) i naslovljeni su po imenima gradova (npr. Gradačački, Mostarski itd.). Ukoliko ste, primjerice, pozvani na sarajevski zijafet, budite sigurni da će vam se na stolu pojaviti specijaliteti kao što su čimbur, čorba, ćevap, bamija, sarma, pilav, burek, zeljanica, baklava, almasije, paluza i kadaif. Prema zapisima drevnih putopisaca koji su kroz historiju pohodili Bosnu i Hercegovinu, zijafeti su se obično sastojali od 12 do 24 jela (jemeka), a Fejzi-beg Kulenović bilježi 1899. godine da “pri svakoj svečanoj večeri ili ručku treba da bude 15 - 30 različitih jela”. U ta stara vremena, sarajevski, tuzlanski, banjalučki, mostarski i travnički restorani (musafirhane) obično su nudili svojim gostima dvadesetak različitih slatkih i slanih jela.

Gusto zanimljivost: U BiH se pite prave od takoreći svega, a u nekim krajevima zemlje čak i od cvijeta bagrema!

Odgovor:Fikrina kuhinja 13 years 2 weeks ago #16747

Američke palačinke sa borovnicama i sirupom od javora

palacinke-s-borovnicama

(za 16-18 palačinki)

250 g ricotta sira (ili masne pavlake)

3 jaja, 50 g šećera u prahu, prstohvat soli

1 vrećica vanilin šećera, malo cimeta

120 g brašna, ½ kašičice praška za pecivo

150 g borovnica, malo putera za prženje

150 g slatkog, kremastog putera

4 kašike sirupa od javora

Zahtjevnost: srednje zahtjevno za pripremu

Vrijeme pripreme i kuhanja: oko 30 minuta

Slatki puter prelijte sirupom od javora i ostavite da se ohladi. Pomiješajte jaja, ricotta sir, šećer u prahu i cimet da bude glatka smjesa. Brašno pomiješajte sa praškom za pecivo i soli, pa dodajte u smjesu s jajima i dobro umutite. Raspolovite borovnice i umiješajte ih u smjesu. Rastopite malo putera u neprijanjajućoj tavi pa pržite palačinke. Sipajte po jednu veću kašiku smjese, da palačinke budu malo manje i malo deblje od standardnih. Pržite na niskoj vatri dok ne pozlatni, pa prevrnite na drugu stranu. Čuvajte ih u toploj rerni (na 80°C) dok ne ispržite sve palačinke. Poslužite nezamotane palačinke na tanjiru sa puterom prelivenim javorom.

Odgovor:Fikrina kuhinja 13 years 2 weeks ago #16748

• emira-tekija
  • emira-tekija's Avatar
  • Senior Member
  • Senior Member
  • budite tamo gdje ste najpotrebniji u rogatici
  • Objave: 325
  • Thank you received: 0
nisi lupio jer stvarno ja ovdje to samo ogo naci u turskim radnjama mozda ima u njemacki ali neznam nabasati na to heh
rogaticanka 72

Moderators: Mustafawebmaster
Time to create page: 0.046 seconds