Rogatica Home Page

Switch to desktop Register Login

Welcome, Gost
Username: Password: Remember me

TOPIC:

Odgovor:Povratnici 13 years 7 months ago #6781

• PiTaRIsToK
  • PiTaRIsToK's Avatar
  • Visitor
  • Visitor
Zekija Pezo rođ. Krajina.
Povratnik, majka poginulog sina Jasmina-Zopa.
Vratila se u Rogaticu među prvima. Ali razbolila se. U početku to bijaše naizgled bezazleno, ali Zekija pade na postelju. Nije više mogla nanoge. I bivalo je sve gore i gore.Pri ruci joj se našla kona Pemba. Pomagala koliko može i umije. Obraćala se i našim povratnicima, muslimanima (imena neću spominjati) da joj pomognu, ne može sama Zekiju da prevrne, do zahoda da je prenese. Neće. Niko neće. Pomagao joj je Peđa, Srbin, čovjek, momak iz komšiluka koji kod Beharine kuće ima autopraonicu. Pomago je u svako doba dana i noći. I nikad mu nije bilo teško. Muslimani kojim se obraćala nehtjedoše pomoći jer je bilo gadno i za oči i za nos. Peđi nije bilo gadno. Obratila se Pemba i doktoru Njegošu iz Rogatice. Pomogao koliko je umio. Dijagnoza, tumor na mozgu. Pemba molila da je prebace na Koševo u Sarajevo. I tu je pomogo. I onda ponovo razočarenje. Nisi ti zanas. Ti nemaš naše osiguranje. Ti si zanas ko Kinezi, riječi su humanista u sarajevskoj najvećoj bolnici. Majka, čiji je sin ubijen u ratu je ko Kinez. Halal ti vjera Gavrankapetanoviću, i tebi i tvojim kriminalcima iz bolnice Koševo. Neće ti se na ovom završiti. Da li treba naglašavati da je Gavrankapetanovič hafiz, član glavnog odbora SDA? Zekiju vratiše nazad. Doktor Njegoš predloži bolnicu Kasindol. I sada, u tišini bolnice Kasindol, u svom bolesničkom krevetu, čeka susret sa svojim sinom Jasminom.

Please Prijava to join the conversation.

Odgovor:Povratnici 13 years 7 months ago #6801

• ermin pawa
  • ermin pawa's Avatar
  • Junior Member
  • Junior Member
  • Nas uzor je Poslanik s.a.w.s; Nas ustav je Kur'an
  • Objave: 162
  • Thank you received: 1
Svaka riječ koju napisa naš Pitar je gorka istina,ama baš svaka riječ,ovo sam isto danas čuo od naše Pembe.
Budi tamo gdje je potrebno Miz Rogatica

Odgovor:Povratnici 13 years 6 months ago #7076

Selam raja,
ovo sto je Pitaristok napisao o Zekiji je istina a i tragedija za sve nas.
Ja sam prije pola sata saznala od moje mame Azre ,da ce Zekiju otpustiti sa Koseva .Na Kosevu je prebacena jer nije mogla podnijeti Kasindolsku bolnicu.Ali problem je u tome sto ce je sada otpustiti sa Koseva.Ja neznam na koji nacin bi mi mogli pomoci Zakiji. Da se vrati u Rogaticu u svoj stan ,pa da mi skupimo novac i da joj placamo kucnu njegu .Ako ima neko bolji prijedlog neka kaze.Moramo joj pomoci.Zekija je to zasluzila,Zop je to zasluzio.
Sanela

Odgovor:Povratnici 13 years 6 months ago #7084

Svaku Sanelinu rijec potpisujem, i spreman sam podrzati i ucestvovati u svakoj akciji.

Odgovor:Povratnici 13 years 6 months ago #7088

• Kaza
  • Kaza's Avatar
  • Moderator
  • Moderator
  • Objave: 5099
  • Thank you received: 19
I ja sam za to da vidimo na koji nacin mozemo pomoci majci rahmetli Zopa.

Trebali bi imati malo vise informacija o ovom slucaju.
Kad imas sve, ne vidis nista; progledas tek kad nemas nista.

Odgovor:Povratnici 13 years 6 months ago #7094

• Teva
  • Teva's Avatar
  • Moderator
  • Moderator
  • Objave: 6796
  • Thank you received: 10
Tuzno da nemoze biti tuznije.
Prvo sto mi dodje kad ovo procitah je da podrzavam Sanelin prijedlog i da moramo sto prije reagovati.
Sanela pitaj mamu za vise informacija.
Ima li osoba koja bi se makar za prvo vrijeme brinula o teti Zekiji dok ne nadjemo najbolje rjesenje.
Mozda Pemba ili....:(
ucinimo nesto za nas grad

Odgovor:Povratnici 13 years 6 months ago #7095

Pokrenite akciju i ja cu pomoci koliko mogu.

Odgovor:Povratnici 13 years 6 months ago #7099

Selam raja,
ja sam dobila broj telefon od Mirsade (Zekijina braticna),Krmetova sestra ,ja cu je danas kontaktirati ,pa cu se javiti nadam se sa vise informacija.Mozda i Tevin prijedlog je dobar.Trebali bi kontaktirati Pembu i saslusati njeno misljenje.

Odgovor:Povratnici 13 years 6 months ago #7116

• Teva
  • Teva's Avatar
  • Moderator
  • Moderator
  • Objave: 6796
  • Thank you received: 10
Sanela, puno je ovdje vazno misljenje famelije i to sta oni smatraju kao najbolje rjesenje.
ucinimo nesto za nas grad

Odgovor:Povratnici 13 years 6 months ago #7338

Potaknut vijesću da je teta Zekija teško bolesna, odlučih da napisem nekoliko riječi vezanih za tu ženu, a samim tim i za njenog sina Jasmina-Zopa.
Jasmin, za mene u djetinjstvu poznatiji kao Kapara, je veoma rano ostao bez oca. Ako me sjećanje dobro služi to je bilo kad je Zop bio u uzrastu 7. ili 8. razreda osnovne škole. Zekija je radila u „Sjemeću“ kao čistačica – to napominjem stoga da se uzme u obzir da takva plata nije mogla biti bog zna kolika. Nakon muževe prerane smrti Jasmin je bio i ostao njen centar svijeta, tačka oko koje se sve u životu vrtilo.
Kad sam ja bio klinac, često se dešavalo da se pokvari TV. A onda je bogami potrajalo dok ga „televizajdžija“ Munir popravi. A ja, kao TV fanatik, bi to onda propraćao sa velikom tugom i razočaranjem. Ko će, bogati, izdržati dok se TV ne popravi bez svih onih dobrih filmova. Sjetite se samo one emisije „Kino-Oko“ četvrtkom uveče gdje je Radoslav Zelenović predstavljao najzapaženija dostignuća kinematografije. A o kaubojcima nedjeljom poslijepodne da i ne govorim.
Onda bi teta Zekija uskakala i govorila mojoj mami da nema nikakvih problema da ja kod nje pogledam na TV-u sta god hoću dok je naš TV na „terapiji“ kod Munira. Stan Tete Zekije na Topliku mi je ostao u sjećanju kao jedan izuzetno uredan i čist kutak.
Hrabrost te zene se graničila sa hrabrošću jedne lavice. Nakon Zopovog nestanka u junu 92.-ge nije bilo za Zekiju nikakve prepreke da ode da ga traži na mjestima, na kojima bi i oni Maretovi legionari podobro razmislili prije nego bi tamo promolili nos. Ali, nažalost, nije ga pronašla. Svoje ratno izbjeglištvo je najvećim dijelom provela u Visokom. Među prvima se vratila u Rogaticu, a onda ju je sudbina ponovo odvela u Visoko. Ovaj put sa veoma tužnom zadaćom. Naime, 2000.-te je u Visokom u Centru za indentifikaciju tijela pronađenih u masovnim grobnicama među drugima „prepoznala“ svog Jasmina. Pričala mi je da ga je uspjela indentifikovati po ostacima one zelene jakne koju smo popularno zvali „Vijetnamka“ (kakvog li paradoksa) i po „Šangajkama“. Zopovi posmrtni ostaci su, sa još 40-ak ostalih, pronađeni u jami Paklenik.
Na stranici se sad diskutuje kako pomoći toj ženi? Sta znači pomoći? U takvoj situaciji u kakvoj se ona sada nalazi, može pomoći samo Bog. A ljudi? Ljudi jedino mogu pokazati da te nisu zaboravili. Šta time želim da kazem? Možemo se organizovati i, ako ništa drugo, pomoći toj ženi makar novčano. Kad si bolestan, pare ne mogu biti smetnja. Ali hebeš pare? Više će joj, mislim, značiti kad joj neko uruči taj sakupljeni novac i kaže ovo su ti poslali ljudi koji još uvijek misle na tebe i Zopa. Mada ovo sada izgleda malo licemjerno. Ali svi dobro znate da svima nama život diktira tempo i postavlja prioritete, tako da ponekad izgleda da smo pomalo otupjeli i postali egoisti. I isto tako, duboko u svima vama, znate da to nije istina. Zato vas sve pozivam da se, što prije, pronađe kontakt osoba u Rogatici ili Sarajevu, te da se taj novac sakupi i uruči.

Moderators: Mustafawebmaster
Time to create page: 0.050 seconds