Doktorski put vizionarke online obrazovanja u BiH

UONEDU je nevladina organizacija, osnovana 2017. godine, koja promoviše online obrazovanje kroz različite naučne i stručne aktivnosti, kao što su: konferencije, seminari, webinari, obuke, kursevi, radionice, ogledi i drugi edukativno-odgojni vidovi i forme.

Sa predsjednicom Udruženja Minelom Kerlom razgovarali smo o najvažnijim projektima, aktivnostima i postignućima UONEDU, o međunarodnim konferencijama koje su jedna od njihovih prepoznatljivih aktivnosti, ali i novim projektima i edukativnim resursima…

Life.ba: Kako ste došli na ideju da osnujete Udruženje online edukatora UONEDU?

Kerla: Ideja je proistekla iz stručne odgovornosti, nakon mog dugogodišnjeg angažmana na programima edukacije, doktorskog usavršavanja na Jyväskylä Univerzitetu u Finskoj, koji je kolijevka finskog obrazovanja i matica PISA istraživanja, kao najvećeg međunarodnog testiranja u oblasti obrazovanja, a u to vrijeme i najbolje rangiranog obrazovanja na svijetu, te nakon odbranjene doktorske teze “Analiza online platformi u svrhu unapređenja procesa odgoja i obrazovanja” na Sarajevskom Univerzitetu, 2016. g. Poredeći sisteme uspješnih javila se i potreba da se da edukativni doprinos na našim prostorima na polju online obrazovanja.

U to vrijeme moja istraživačka tema je bila pionirska i inovativna i nije se govorilo o online obrazovanju na našim prostorima, ali na evropskom kontinentu uopće. Također, s obzirom na činjenicu da ni danas nemamo katedre za online obrazovanje, tržište zahtjeva promjene, a jedini način da se moglo djelovati u BiH i šire, bio je nevladin sektor, i u tom kontekstu nužno mi je bila potrebna pomoć svih, od eksperata do građana, te i svih oblika organizacija.

Life.ba: UONEDU danas ima prepoznatljivo mjesto u oblasti digitalnog obrazovanja. Koji su najvažniji projekti, aktivnosti i postignuća koje ste realizirali od osnivanja do danas i kako ocjenjujete ukupni doprinos UONEDU prema online edukaciji u BiH i šire?

Kerla: Da, činjenica da smo počeli od abecede, da smo kreirali sve digitalne dispozitive, obučili sve članove kako da koriste tehniku i kako da podučavaju online, do toga da organizujemo izvan kontinentalne konferencije sa vrlo renomiranim ekspertima na ovom polju, govori mnogo šta je bilo sve moguće ostvariti za 8 godina, za ovu već danas priznatu socijalnu inovaciju.

Činjenica da mi djelujemo iz nerazvijene zemlje, čije su ljudske digitalne kompetencije na vrlo niskim skalama i gdje je sve još uvijek na “hodajući” pogon, ali da je i civilizacijsko kulturni milje i svijest ima otpor ka online, naše djelovanje u odnosu na naše kolege iz drugih država je dosta teže, sporo i nepodržano, što nije umanjilo našu poziciju u svijetu, i činjenicu da nas više cijene vani, nego tu, kod nas.

Naši članovi volonterski doprinose svakodnevno, odazivajući se i u drugim vremenskim zonama, na ekspertne kongrese, sastanke i mjesta, gdje svojim odlukama i radovima čine ovaj dio Evrope uključenim u referentne digitalne centre ovog obrazovanja. Davali smo svoj glas za razvoj akademskih radova iz ovih oblasti u Americi, Africi, Evropi, Australiji referntnih časopisa, davali glas o uvođenju 5G u Evropi (Helsinki, Finska), učestovali na takmičenjima (Berlin, Njemačka), smotrama socijalnih inovatora (Kaunas, Litvanija), digitalnim smotrama i radionicama (Cirih, Švicarska), panelima i diskusijama (Hong Kong), te kongresima širom svijeta.

Naš najznačajniji doprinos u BiH se ogleda, da smo u COVID19 volontirali i danonoćno pomagali edukatorima da se napravi tranzicija od razreda do online, ne samo u državi, nego i šire. Tada smo organizirali i 11 besplatnih webinara sa ekspertima za milijunski auditorij za edukatore, koji su tada bili potpuno izgubljeni na polju online obrazovanja.

Jedna od prepoznatljivih aktivnosti UONEDU su i međunarodne online konferencije. Kako je došlo do ideje za ove konferencije, ko su najčešći učesnici, i kakav je njihov značaj za stručnu zajednicu?

Naše konferencije imaju razvojne faze od informativne, preko stručne do naučne i internacionalne, čime smo htjeli uputiti i na razvojni proces, kojim i organizacija mora proći. Danas, je naša UONEDU konferecija jedan svetionik, na koji istraživači zajedno donose orjentire, kojim će se voditi tokom te godine. Posljednja naša konferecija je bila po prvi put na našim prostorima spoj vremenskih zona, medija, istraživača, građana, organizacija, koji kao takvi bi i trebali da zajedno razmatraju i rješavaju mnoga pitanja i probleme. Učesnici konferecija u naše kolege iz mnogih država, koje se kao i mi nose sa tim problemima i daju svoje ideje, rješenja i prijedloge. Možemo reći da je značaj za stručnu zajednicu u tome da mogu promišljati, diskutirati i dosta brže doći do rješenja, što je svakako veliko ubrzanje.

Life.ba: Možete li nam reći šta ste sve do sada objavili kada je riječ o edukativnim materijalima? Koje publikacije posebno izdvajate i kome su prvenstveno namijenjene?

Kerla: U UONEDU smo kreirali brojne edukativne materijale, od kojih izdvajamo: mobilne aplikacije i igrice a učenje jezika, razne audio i vizuelne materijale, knjige, vježbanke.

Life.ba: Šta možemo očekivati od UONEDU-a u narednom periodu? Da li su u planu novi projekti, edukativni resursi ili publikacije koje će dodatno osnažiti obrazovni sektor u digitalnom dobu?

Kerla: Djelujemo u skladu sa edukativnim godišnjim planom i edukacijama kroz sekcije: jezičara, trenera, savjetnika i podrške edukatora. Naše aktivnosti su usmjerene trenutno ka umrežavanju i partnerstvima u državi i izvan nje, kako bismo mogli i dalje se razvijati i kao organizacija i kao pojedinci unutar organizacije. Planiramo kreirati akademske pozive za istraživače na proteklu konfereciju, kojim ćemo sigurno dati doprinos unutar i izvan BiH. Također, publicirati radove na temu inovativnih metoda i edukacija, te u skladu sa resursima i podrškom organizirati niz promocija naših edukativnih materijala i sadržaja.

Komentariši