Kulturno umjetnicko stvaralastvo i zabavne aktivnosti

Prof. Huso Hodzic je legenda rogatickog KUD-a Slavisa Vajner Cica. Kao dugogodisnji clan ovog drustva, jedno vrijeme predsjednik a duzi niz godina koreograf i organizator mnogih manifestacija,  je najmjerodavniji da prica o istoriji ovog kulturno-umjetnickog drustva. A istorija ovog kulturno-umjetnickog drustva je zaista duga i na njegovoj tradiciji bi nam pozavidila mnoga drustva ovakvog tipa u BiH pa i u bivsoj Jugoslaviji. Zapisi prof. Huse Hodzica, koje nam je obezbijedio Zambi, ce biti objavljeni u nastavcima a u medjuvremenu cemo pokusati da sve ove zapise podkrijepimo i adekvatnim slikama.Nadamo se da ce nam i prof. Huso Hodzic posuditi slike iz vlastite arhive kako bi ova prica o nasem KUD-u bila potpunija i slikovitija.

 

 

Zapisi prof. Huse Hodzica

 

Kulturno umjetnicko stvaralastvo i zabavne aktivnosti

 

 

 

 

 

U Kulturno-umjetnickom i zabavnom zivotu u Rogatici i njenoj okolini u periodu Austro-Ugarske monarhije i Kraljevine Jugoslavije znacajnu ulogu imalo je je Drustvo za kulturno-prosvjetno uzdizanje Muslimana „GAJRET“ koje je u Rogatici osnovano 1905. godine (dvije godine poslije Sarajeva), a vec je 1906. godine organizovalo prvu zabavu za sve gradjane ( na zabavi je svirao vojni orkestar). 

Poznato je da su u Rogatici prve dramske predstave uradjene jos 1907. godine. Te godine su diletanti drustva “INVETUL- ISLAMO” izveli komad  “DJAVO POD CERGOM”

U izvedbi komada je ucestvovalo 12 izvodjaca, od toga su bile dvije zene.

 

 

 

Diletanti drustva “INVETUL- ISLAMO”

 

Pored „GAJRETA“ na ovome planu, posebno u Kraljevini Jugoslaviji, znacajnu ulogu imali su „ZANATLIJSKO UDRUZENJE“  SKD „PROSVJETA“ „NARODNA UZDANICA“. 

Ova drustva su organizovala zabave sa kulturno-umjetnickim programima (uglavnom u prostorijama hotela) zatim izlete, teferice, sijela, koja su bila znacajno mjesto umjetnickog okupljanja i druzenja. 

Izleti i teferici iznad svega imali su zabavno-aksamlijski karakter. Na njima se pjevalo, igralo, asikovalo i aksamlucilo a redovno su bile organizovane razna sportska natjecanja kao sto su: pjesadijske i konjicke trke, skokovi u dalj iz mjesta, skokovi u vis, bacanje kamena s ramena, trke u vrecama, razbijanje bardaka sa zavezanim ocima, penjanje uz stub premazan lojem, skakanje na mjesinu itd. 

Zabave, sijela, teferici i izleti organizovani su uglavnom povodom znacajnih vjerskih i drzavnih praznika.  

Organizovanje kulturno-umjetnicke zabave i aktivnosti poslije drugog svjetskog rata  

Nosilac ove aktivnosti poslije drugog svjetskog rata pa sve do zadnjeg rata, bilo je KUD  „Slavisa Vajner Cica“ koje je osnovano 1947. godine. U drustvu su tada formirane dramska, folklorna i muzicka sekcija.

 

Prvi predsjednik drustva je bio Hurem Ibrahim. Pored njega su bili predsjednici jos : Hasanagic Munib, Ajanovic Zejnil, Borovac Ahmed, Hodzic Huso, Camdzija Safet, Pavica (Zimic) Mevlida, Mrakic Miso i Suljagic Adnan.

 

 

 

 

 

Drustvo je neprekidno radilo 44. godine ( do pocetka rata) i kroz njegove aktivnosti proslo je preko 6000 clanova. 

Za svoj uspjesan i kontinuiran rad Drustvo je dobilo veliki broj znacajnih priznanja od kulturno-umjetnickih institucija iz SFRJ i BiH  medju kojima i Orden bratstva i jedinstva sa srebrnim vijencem, Predsjednika SFRJ, Josipa Broza Tita.  

Preko 60 clanova drustva je dobilo zlatne plakete Saveza samostalnih drustava BiH za dvadesetogodisnji amaterski rad.  

Pored KUD-a „Slavisa Vajner Cica“iz Rogatice , na teritoriji opstine povremeno su radila KPD „Prvoborac „ Gucevo , i Zepa koji su svojim radom njegovali izvorni folklor, KUD „Rudar“ Kukavice koji je imao dobar tamburaski orkestar a posebnu paznju posvecivali su radu dramske sekcije. U radu ovoga drustva posebno  se isticao  svojom aktivnoscu Fadil Jamakovic.

 

 

Komentariši