JUBILEJ: DESET GODINA SA VAMA rogatica.com


Poštovani posjetioci stranice rogatica.com

Poštovani clanovi i posjetioci stranice rogatica.com, zelimo zajedno sa vama da podijelimo radost povodom jubileja nase stranice . Deset godina je iza nas i zelimo kroz kratak presjek da se podsjetimo na ono sto smo u tom periodu uradili. Naravno bez vas to sigurno ne bi bilo moguce i zato ovaj uspjeh rado dijelimo sa vama.

JUBILEJ: DESET GODINA SA VAMA rogatica.com

U slijedećim redcima ćemo navesti bar dio rada u proteklom razdoblju:

Povezivanje Rogatičana
Kada smo krenuli sa stranicom rogatica.com 2003.g., prvenstveni cilj nam je bio da se Rogatičani koji su agresijom na našu domovinu i na naš grad i koji su rasuti širom svijeta, povežu i da saznaju jedni za druge. Stranica je svakim danom bila sve posjećenija i čitanija. Javljali su nam se Rogatičani koji su u Americi, Kanadi, zemljama Zapadne Europe, Azije pa čak i Afrike… Stranica je veoma brzo stekla Vaše povjerenje i bila je mjesto okupljanja Rogatičana, te ljudi koji potiču sa rogatičke opštine. Razmjenjivale su se poruke dobivali e-mailovi, brojevi telefona, poštanske adrese i veoma brzo smo postali najveće evidencisko mjesto Rogatičana. Ta veza se svakim danom proširivala i učvrščavala a tako je i dan danas. Ovaj prvi zacrtani cilj nam se u potpunosti ostvario i možemo sa ponosom istači da smo bili inicijatori povezivanja Rogatičana…


Pomoć bolesnim
Od samog početka rada stranice smo kao jedan od prioriteta stavili pomoć našim oboljelim sugrađanima. Pomoć našim sugrađanima nam je bila na prvom mjestu. Stara poslovica kaže da nije bogat onaj koji ima mnogo, nego onaj koji mnogo daje. Tada mi s ponosom možemo reći da smo jedni od bogatijih ljudi na svijetu! Vrlo smo ponosni što smo najviše donacija posvetili onima kojima je pomoć najpotrebnija, a obično su to bili naši sugrađani kojima je potreban novac za liječenje i operacije. Mnogi bi se iznenadili kada bi prikazali svu dokumentaciju o donacijama za ovakve slučajeve i vidjeli bi da je ta cifra izražena u stotinama hiljada maraka. Izuzetno smo ponosni na ovaj segment našeg rada i to smatrama kao svojom obavezom ali i uspjehom.
U ovaj segment našeg rada spada i nabavka bolničkog kreveta, hodalice, invalidskih kolica, bicikla za vježbanje itd..


 

Druge vrste pomoći našim sugrađanima
Pored gore navedenog imali smo veliki broj i drugih akcija a koje se odnose na pomoć našim sugrađanima koji žive u lošim uvjetima, kojima prijeti deložacija, čiji su stanovi pod hipotekom i prijeti im se oduzimanje istih, koji su bez zaposlenja i jedva sastavljaju kraj sa krajem. Ovdje smo imali nekoliko veoma uspješnih akcija, gdje smo u potpunosti renovirali prostor stanovanja ili neki dio kuće (kupatilo wc ili sl) ili smo pomogli u sakupljanju nekoliko rata za stan, pomogli našim sugrađanima koji su bez zaposlenja itd. Ovdje smo zahvaljujući Vama sakupili stotinjak hiljada maraka i to ugradili u rekonstrukciju kuća, kupatila a i sami ste preko naše stranice mogli pratiti tok samih radova. Novac je isto tako otišao u rate ili pak za jedan dio sume koja je potrabna za otkup stana, ali i za pomoć našim sugrađanima koji su u lošim socijalnim uvjetima itd.


Kupovina imamske kuće
Veliki i značajan poduhvat naše stranice je kupovina imamske kuće u Rogatici. Napravljena je jedna velika i opsežna akcija pripreme i onda se krenulo u njenu realizaciju. U prvi mah se sakupilo 11 500 KM za džamiju ali pošto se našao turski donator sredstva su preusmjerena za kuću. Napravljen je predugovor sa Munibom Ajanovićem u Morića hanu i predat mu je prikupljeni novac kao kapara a onda se krenulo u realizaciju prikupljana sredstava koja nedostaju (ca 22 000 KM) I to smo uz pomoća Allaha. dž.š sakupili a velika pomoć u svemu tome je bilo dovođenje Omera ef. U Dansku za ramazan 2006 godine gdje je sa Abdulahom posjetio sve džemate te se na sergijama sakupilo oko 13 000 KM ostatak od nekih 9 000 KM se sakupio opet preko stranice što u Europi što u Kanadi i Americi… Kasije se krenulo i u rekosstrukciju same kuće kako bi se stvorili uslovi za stanovanje…


Bajramski paketi, novčane pomoći, paketi
U nekoliko navrata samo pravili akcije podjele Bajramskih paketa povratnicima u Rogaticu. Ova akcija je imala više psihološki značaj nego materijalni da nekako povratnicima damo do znanja da smo uz njih i da smo sa njima. Ovu akciju smo sproveli nekoliko godina nekako u samom startu rada stranice a veliki doprinos za uspijeh ali i samu ideju pripadaju velikom čovjeku, humanisti i zaljubljenikom u Rogaticu rahmetli Braci Praši. Da mu Allah dž.š. da nagradu za ova dobra dijela…
Ove akcije i idije rahmetli Brace bi trebalo ponovo oživjeti u skorijoj budućnosti….
Bilo je još akcija dodjele novčane pomoći za povretnike, kao i paketa sa hranom kako u Rogatici tako i u selima oko Rogatice – Osovo. Šatoroviće, Okruglo, Kramer selo itd., a o svemu ovome postoji pisani trag na našoj stranici.


Stipendije
Znanje je najveće bogatstvo. Ne može nestati ni u kakvim neprilikama ili katastrofama. Kud god ideš, nosiš ga sa sobom.
Zbog toga smo u uredništvu pokrenuli akcije stipendiranja djece naših šehida i djece naših umrlih gazija. U proteklom periodu smo prikupili sredstva za tri stipendije.
– Stipendija za školovanje Jasmina Begića u visini od 7200 KM- sin Begić Besima Zlatnog ljiljana
– Jednokratna stipendija u visini od 1200 KM sinu našeg Zlatnog ljiljana r. Sinana Ćeske
– Trogodišnja stipendija (skolske godine 2011/1012, 2012/1013 i ako Bog da 2013/2014) i za našu Dženitu Hasečić kćerku našeg gazije a.r. Alema Hasečića… Godišnja stipendija od 1200 KM.


Održaavanje mezarja
Naša mezarja kroz historiju su bila i ostala najvjerodostojniji zapis o nama, našim precima, našoj historiji i kulturi. Naša tradicija i naši lijepi adeti i običaji su životni rukopis naših predaka, onih koji su nam ostavili emanet vjere. Ponikla u narodu, tradicija odslikava način života i ona je svjedočanstvo proteklih vremena Jedno je sigurno: slika boravišta naših umrlih je, u biti, slika i odraz stanja nas živih.
Rogatička mezarja Zahrid, Šehovina, Ptičijak, te mezarja oko Arnautovića džemije su počela da poprimaju lijep izgled ponajviše zahvaljujući našoj inicijativi za održavanjem. Naša Ida je zadnjih nekoliko godina dala veliki doprinos oko održavanja mezarja te je sav teret organizacije pao na njena leđa. Svake godine se sakupe dovoljna sredstva da bi se ova mezarja održavala i imala lijep i prikladan izgled. Ovim putem zahvaljujemo našoj Idi na velikom trudu i zalaganju i nadamo se da ce tako biti i ubuduce.


Povratničke priče
O svakom povratniku u Rogaticu može se napisati priča. Nekada život zna biti težak i surov, povratak na razrušena ognjišta pored sreće u povratku na svoju očevinu, djedovinu nosi i onu težu stranu, opstanka na ognjištu Priče koje ostaju kao dokument kao svjedočanstvo jer ljudi dolaze i odlaze, a priče ostaju da svjedoče o povratku o borbi za opstanak Bošnjaka na ovim napačenim istočnobosanskim prostorima. Na desetine priča ispriča nam i slikom nas vrati u zavičaj naš vrijedni i neumorni Zambi. Ovu priliku koristimo da mu zahvalimo na sve ispričane priče ali i za one koje nove koje sa nestrpljenjem išćekujemo…


 

 

Aktuelnosti iz Rogatice
Sve vijesti iz Rogatice koje su aktuelne a tiču se nas Rogatičana nastojimo dobiti iz prve ruke. Konkursi, oglasi te važne informacije. Pored ovih vijesti tu su i vijesti a koje se tiču boljih uslova života u Rogatici, posjete kako iz Sarajeva od visokih bh. zvaničnika, stranačkih lidera i funkcionera. Turskih delegacija, bajramskih namaza, bajramski prijema, ramazanskih svečanosti, podjele kurbana, podjele bajramskih paketa, podjele stipendija našoj djeci, svih projekata koji su u interesu nas Bosnjaka. Zatim veliki broj fotografija Rogatice, rogatičkih mahala u raznim godišnjim dobima. Prošlogodišnje vremenske neprilike koje su zahvatili BiH pa i Rogatici su popračene na našoj stranici redovno smo dobivali vijeti iz prve ruke, zahvaljujući svakodnevnim izvještajima.
Sve ovo ne bi bilo moguce bez nasih saradnika koji zive u Rogatici, u prvom redu Zambija pa potom Amel efendije, te nasih vrijednih clanova Zimica i ide koji su povremeno u Rogatici.. Svima hvala u nadi da ce tako biti I ubuduce.
Zahvalnost upucujemo I Muderisu koji nam redovno salje svoje hutbe I time obogacuje teme o Islamu.


 

Dženaze
Smrt je čaša koju svaka osoba ispiti mora. Sjecanje na smrt najefikasniji je nacin da se pohlepa za dunjalukom zauzda, plamen strasti i pohota ugasi a želje i težnje svedu na razumnu mjeru. Naši Rogatičani u velikom broju dolaze na dženaze svojim umrlim sugrađanima a to nam slikom nastoje pokazati naši članovi – Zambi, Zimić, hadž, mirsad_d, Braco, Kiza ….’
Molimo sve naše sugrađane, te rodbinu da nam šalju slike sa dženaza ako niko od naših gore navedenih članova nije na dženazi, na adresu webmaster@rogatica.com Ova adresa el. pošte je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript da biste je vidjeli. .. Slike ćemo rado objaviti i na taj način odati rahmet umrlom…
Blagovremene informacije o dzenazi kao i rubrika sjecanja na nase umrle zauzimaju znacajno mjesto u radu stranice. Prvo ljudi se blagovremeno informisu o dzenazi i isplaniraju svoje vrijeme kako bi prisustvovali dzenazi, a sjecanja na nase umrle nas vracaju pred misli drage ljude kojih vise nema. To je prilika da i jednima i drugima proucimo Fatihu i zazelimo im Dzenet i Dzenetske ljepote. Za ove informacije najvise zasluga ima nas clan mirsad_d.


 

Druženja Rogatičana
Lijepo je sastajati se, družiti se, razgovarati o Rogatici, Rogatičanima. Veliki doprinos kod druženja Rogatičana dala je naša stranica a najvrijedniji po ovom pitanju je Teva. Organizovao je druženje kod Miška, kod hadža, prvomajsko druženje kod Rimskog mosta a evo prošle godine po prvi put druženje u Rogatici. Prvo večernje sijelo kod dr Suada Ajanovića i naše Ide, a onda sutradan cijelodnevni izlet u Podhridu. Ovo druženje u Rogatici će preći u tradiciju a okupljanje velikog broja naših sugrađana na prvom druženju je znak da se uradio pravi potez. Veliki je broj pohvala za ovu inicijativu i uopšte nije upitno da će naredna druženja biti bolja i više posjećenija.


 

 

Sjećanja na Rogaticu
Mnogo je događaja iz Rogatice koji su ispisani na našim stranicama. Ljudi, manifestacije, sijela, kazivanja po starim pričama sve to daje posebnu draž. Tekstovi o našim Rogatičanima, pošalice, šale, skečevi, dovitljivost naših ljudi kroz tekstove Aci Tagora 1414, Mehmaedlije, Teve, Kaze, LLame, svedjanina, Behara, Zambija i mnogih drugih, ostaće kao trajni pečat kako se nekada živjelo, družilo, veselilo, tugovalo. Duh sporta, institucija, kulturno umjetničkog društva, radnih organizacija, izviđača, planinara, entizijasta, duh čaršije već deset godina živi na našim stranicama i nadamo se da će se sa ovim nostalgičnim pričama nastaviti u budućnosti . Do sada je napisano na hiljade priča a nadamo se da će se jos mnogo prica napisati,
Još jednom hvala svima koji pišu i šalju tekstove.
Rado ćemo I u buducnosti objavljivati vaša sjećanja.


Historija-geografija Rogatice
Mnogo toga smo znali o Rogatici i od prije ali moramo priznati da je mnogo skrivenih historiskih i geografskih podataka koje nismo znali i koji Rogaticu stavljaju u sam vrh bh. interesovanja. Veliki je broj historiskih znamenitosti te mnoštvo tekstova na tu temu koje su predstavljene na našoj stranici. Za ovu rubriku i za stotine tekstova najveće zasluge pripadaju prof. Durmišević Mirsadu, te koristimo priliku da mu se od srca zahvalimo..

 


 

’92
Najcrnje razdoblje u historiji Bošnjaka Rogativce je period maj 1992 – decembar 1995 i o tome smo iscrpno pisali na našoj stranici.
Znamo da je na našoj opštini učinjen veliki zločin a pisali smo i pišemo o: uzrocima agresije, pocetku agresije na nas grad, na nasu opstinu, logorima, mucenju, ubijanju, o silovanju nasih sugradjanki, nasilnoj deportaciji, paljenju i pljackanju Bosnjacke imovine. Pratili smo i sudjenja za ratne zlocine sa podrucja nase opstine i mnoge druge surove i crne teme tog razdoblja.
Ovo je samo dio ratnih dešavanja a potresna svjedočenja naših sugrađanina možete pročitati na našem forumu. O ovoj temi može se dosta reči a rijetki koji su progovorili i svjedočili na našoj stranici su twin, Behar, svedjanin, Lovac i drugi….


Spisak ubijenih/nestalih Rogaticana
Jedan od prioriteta stranice jeste ažuriranje spiska ubijenih i nestalih sa naše opštine. U zadnje vrijeme smo pored spiska zrtava pokusavali da ustrojimo i spisak nestalih kako bi dobili podatke i uvid koliko je osoba na spisku nestalih. Dosli smo do velikog broja ali taj spisak jos uvijek nije konacan. Dobra je podloga za dalje aktivnosti ali na njemu se mora dalje raditi. Moramo da kazemo i da cudi nezainteresovanost nasih ljudi po tom pitanju, tako da vrlo tesko dolazimo do tih podataka. Cesto smo u situaciji da podatke iznudjujemo od drugih mada bi sasvim normalno bilo da to dobijemo od clanova porodice i prijatelja.
Poslije dugogodišnjeg rada na ovom planu imamo spisak od 1408 ubijenih i nestalih sa naše opštine, što je 10,69 % od broja Bošnjaka sa popisa iz 1991 godine. Na ovom spisku se i dalje radi i pitanje je da li će ikada biti dovršen i u potpunosti tačan. Za ovaj dio posla najzaslužniji je Kaza koji je veliki dio svog vremena potrošio na radu i ažuriranju ovog spiska. Molimo sve članove porodica nestalih ili ubijenih, familiju, prijatelje komšije da nam dostave podatke koje imaju ili da isprave neke podatke u spisku ako se netačni ili ako su nepotpuni na adresu – kaza@rogatica.com Ova adresa el. pošte je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript da biste je vidjeli.


Udruženja za nestale
Duzi niz godina pratimo aktivnosti na otkrivanju masovnih grobnica na podrucju Rogatice i pokusavamo nasim angazovanjem na rogatica.com da podrzavamo i izvjestavamo o tim aktivnostima. Zato smo 2011 godine sve svoje snage usmerili ka tekstovima i inicijativama o formiranju udruženja za nestale. U ovaj projekat od velikog značaja smo se uključili svi iz uredništva i veoma brzo su nam se javile osobe koje kako će se kasnije ispostaviti su glavni ”krivci” što će do formiranja udruženja. Udruženje je upisano u Registar udruženja kod Ministarstva pravde BiH pod registarskim brojem 1256 u knjgu I Registra, dana 10.05.2012. godine.
Nadamo se da će udruženje imati snage, volje i energije da ostvari sve ciljeve koje su pred sebe zacrtali a mi im dajemo punu medijsku ali i svaku drugu podršku….


19.juni 1992
Nijedan datum ne govori tako jasno o Rogatici i njenim stanovnicima kao 19. juni 1992. godine. Valjda zbog toga taj datum niko ne spominje osim malog broja Rogatičana koji se bar podsjete na njega jednom godišnje, kada on neumitno kalendarskim pravilom naiđe. A tog dana su se dešavale sudbonosne stvari, pale su zavjese iza kojih smo se krili, veličali sami sebe i divili se nečemu što u stvari nikad nije ni postojalo. Toga dana je Rogatica nestala, ona koju smo voljeli i za koju smo smatrali da je urbana i civilizovana sredina sa također civilizovanim građanima.To je sigurno jedan od najcrnjih dana u historiji Rogatice.
Mi smo iz godine u godinu pisali i govorili o tome. Veliki broj svjedoćanstava, čak smo dobili i fotografije i video Rogatice iz tog zlog vremena. Pisali smo pisali i skoro svake godine je ostajalo na istom. Ipak 2012 godine neke stvari su se pomakle sa mrtve tačke. Prvo smo razgovarali o tome u IZ Rogatica na šta je naš efendija Glavni imam odmah reagovao i upriličio vjerski dio programa mevlud i posjeta šehidskim mezarjima.
Teva je sa Bakirom Hasečić razgovarao nat u temu te joj iznio sve pojedinosti vezane za taj slučaj a i pojadao se da do sada nije upriličena ni jedna masovna posjeta u Rogaticu s ciljem obilježavanja ovog datuma. Vrlo lahko je moguće da je ova priča utjecala da Bakira sa svojim udruženjem posjeti Rogaticu i da se po prvi put pred SŠC u Rogatici položi cvijeće i oda počast nevino nastradalim Rogatičanima kao i našim zlostavljanim sugrađankama.


Brošure – knjige
Rogatica.com egzistira vec dugi niz godina i iza sebe je ostavila neizbrisiv trag. U njoj se sada nalaze dokumenti , price i slike o nasoj Rogatici koji ce ostati zauvijek na raspolaganju mladim generacijama.To neprocjenjivo blago ce ostati generacijama koje ne poznaju nasu Rogaticu, onakvu kakva je ona zaista bila u godinama njenog najljepseg procvata. Naravno, takve Rogatice vise nema i sve su prilike da je vise nece ni biti, bar za jedan duzi period, period koji vjerovatno nase generacije nece dozivjeti.Sa tim ciljem smo pripremili za stampu jednu malu brosuru “Rogatica pismom i slikom” u kojoj su odabrani ponajbolji tekstovi o nasoj Rogatici. Naravno, mnogo tekstova je ostalo da ceka neku drugu priliku a koji po kvalitetu ne zaostaju od ovih odabranih. A za tu druga priliku ako Bog da bi trebali imati KNJIGU rogatica.com sa svim ispričanim pričama do sada. Knjiga koja bi bila svjedoačanstvo jednog grada, možda i bude za neki naredni jubilej.


HVALA svima koji su nekada pisali I onima koji još uvijek aktivno pišu na našoj stranici.
To je garant da cemo I nase slijedece jubileje obiljezavati sa ovakvim uspjehom kao sto je ovaj.

Ucinimo zajednicki napor da rogatica.com bude jos uspjesnija I bolja u narednom periodu.

Komentariši